Reklama

18 dwustronnych plansz pokazujących historię „Solidarności” oraz jej wpływu na życie młodych ludzi dziś, przedstawia wystawa, którą od 3 kwietnia możemy oglądać na holu lęborskiego ogólniaka nr 2.

Wystawa została przygotowana w trzydziestą rocznicę powstania NSZZ „Solidarność” w ramach projektu edukacyjnego „Polanki 124 b”. Główną część wystawy stanowią prace uczniów Gimnazjum nr 16 w Gdańsku. Autorzy – poprzez plakaty, wywiady i wiersze – opowiadają o realiach Polski Ludowej, strajkach w 1980 r. oraz przemianach, do których przyczyniła się „Solidarność”.

Na ekspozycję składają się także wypowiedzi absolwentów Uniwersytetu Gdańskiego oraz studentów z Białorusi, Rosji i Ukrainy. Młodzi ludzie dostrzegają, że mogą się cieszyć wolnością dzięki ryzyku i wysiłkowi podjętemu przez dziadków i rodziców. Opinie obcokrajowców pokazują, że chcą się oni od nas uczyć, i skłaniają do zastanowienia, na czym polega solidarność dziś.

– Wystawa jest elementem projektu unijnego „Tandemem do świetlanej przyszłości”, który realizuje starostwo powiatowe. W piątek odbędą się u nas tematyczne warsztaty, w których wezmą udział grupy uczniów wszystkich lęborskich szkół ponadgimnazjalnych – mówi Marek Biały, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2.

– 45-minutowe warsztaty dla uczniów związane z wystawą i dotyczące Solidarności poprowadzi dr Michał Sempołowicz z Biura Edukacji Publicznej IPN. Chcemy upowszechniać w ten sposób wśród młodych ludzi zainteresowanie historią – mówi Katarzyna Dampc, kierownik Referatu Programów Pomocowych w lęborskim starostwie. – To kolejna wystawa organizowana przez nas we współpracy z IPN w ramach realizowanego projektu. W marcu w starostwie można było zobaczyć plansze dotyczące TOW Gryf Pomorski. Już planujemy kolejną ekspozycję na wrzesień. Oprócz tego w szkole cały czas funkcjonuje kółko historyczne – dodaje.

Działania starostwa oraz LO2 skierowane są nie tylko do uczniów, ale całej społeczności. Wystawę do 19 kwietnia mogą obejrzeć także mieszkańcy. – Jeżeli ktoś jest zainteresowany tematem, może przyjść do nas i obejrzeć prezentowane na holu plansze – zachęca Marek Biały.

Galeria

[nggallery id=220]

fot. Sławomir Łukaszuk