Reklama

Łeba zaczyna pretendować do zimowej stolicy nordic walking. Po raz drugi w naszym nadmorskim kurorcie odbyły się mistrzostwa w chodzeniu z kijkami, otwierające cykl zawodów Pucharu Pomorza. Wzięło w nich udział prawie 300 osób.

W dzień zawodów 23. marca 2013 roku było mroźno, na plaży wiało i miejscami było ślisko, świeciło jednak słońce. Takie też były wcześniejsze prognozy, mimo to w II Mistrzostwach startowało prawie 300 osób. Cała trasa została solidnie odśnieżona, wszystkie niebezpieczne miejsca zagrodzone lub wyraźnie oznaczone. Czujni organizatorzy nawet na lodzie przy brzegu morskim umieścili ostrzeżenia.

Ponadto pomoc medyczna i łebscy harcerze ubezpieczali uczestników. Trasa zawodów była identyczna jak w zeszłym roku, tylko że tym razem startujący podążali w przeciwnym kierunku, co pozwoliło uniknąć spaceru pod wiatr na odcinku plażowym.

Uczestnicy mieli do wyboru dwa dystanse: pięcio i dziesięciokilometrowy. Na krótszym zwyciężył Tomasz Kozakowski z czasem: 31 min. 58 s. oraz Alicja Lisowska: 35 min. 12 s. Na dłuższym natomiast Marek Dołęgowski z czasem: 64 min. i 18 s. oraz Elżbieta Wojciechowska: 66 min. i 31 s. Jednakże każdy zawodnik został nagrodzony specjalnie zaprojektowanym na tę okazję pamiątkowym medalem tuż po przekroczeniu mety.

Ceremonia rozdania nagród odbyła się na hali sportowej ŁTO w Łebie. Za pierwsze trzy miejsca w swojej kategorii wiekowej każdy zwycięzca otrzymał puchar i ręcznie wykonaną palmę wielkanocną. Dodatkiem były także okazjonalne monety wybite przez Mennicę Polską, sponsorowane przez firmę Auto-Mobil z Wejherowa. Odznaczenia wręczali: Andrzej Strzechmiński, Burmistrz Miasta Łeby wraz z przedstawicielkami Zdrowotelu Łeba i jednocześnie organizatorkami zawodów Elżbietą Pietruszewską i Dorotą Sosnowską.

– Cieszę się, że impreza tak efektywnie promująca aktywny styl życia odbywa się z dużym sukcesem w Łebie. Jest to wspaniała okazja, aby nasi goście poznali uroki tego miasta i nie ograniczali się tylko do leżenia na plaży. W dalszym ciągu będę wspierał inicjatywę promowania Nordic Walking i mam nadzieję, że już w najbliższym czasie doczekamy się w Łebie kolejnej imprezy związanej z chodzeniem z kijami – mówił po zawodach Andrzej Strzechmiński, burmistrz Łeby.

Duża część uczestników postanowiła przyjechać do Łeby na cały weekend. Była też grupa osób, które zaczęły już pobyt od 17 marca i przyjechały na Tydzień Nordic Walking dla Aktywnych, podczas którego przygotowywały się do Mistrzostw. Dla nich organizatorzy przygotowali dodatkowe atrakcyjne punkty programu. W piątek w Zdrowotel Łeba można było wysłuchać wykładu o zdrowym żywieniu oraz koncertu szant duetu TRAWERS. Zawodnicy wymieniali wrażenia podczas sobotniej uroczystej kolacji, a w niedzielny poranek mogli wziąć udział w kąpieli Morsów Łebskich oraz wybrać się na wycieczkę na Wydmy Ruchome.

 – Chcieliśmy ponownie zorganizować imprezę będącą swoistym świętem sportu. Miały to być zawody zrzeszające różnych ludzi, których łączy wspólna pasja – Nordic Walking. Z tego co słyszałam cel ten udało nam się osiągnąć – podsumowała Elżbieta Pietruszewska, organizator Mistrzostw.

II Mistrzostwa Nordic Walking w Łebie o Palmę Pierwszeństwa i jednocześnie otwierająca cykl zawodów Pucharu Pomorza Nordic Walking, należały do wyjątkowo udanych zarówno dzięki wszechobecnemu „duchowi sportu” jak i doskonałej organizacji.

Kolejna impreza z kijkami w Łebie 30 listopada. Zamkną one cykl zawodów Puchar Bałtyku i Pucharowych Mistrzostw Polski w Nordic Walking.

Adrian Sosnowski, Agnieszka Pałac

Galeria

[nggallery id=216]

Poprzedni artykułPiłkarze Pogoni Lębork wracają do gry
Następny artykułRadna zorganizowała pomoc przy PITach