Reklama

Alteams Group, światowy lider w dziedzinie produkcji aluminiowych komponentów planuje otworzyć swoją nową fabrykę w Lęborku już tego lata. Zatrudnienie znajdzie w niej kilkaset osób.

Dziś w Sali Herbowej w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku odbyła się organizowana przez Agencję Rozwoju Pomorza konferencja, podczas której firma Alteams Group zaprezentowała planowaną inwestycję w Lęborku. Działalność firmy przedstawił Asko Nevala – prezes zarządu Alteams Group. W spotkaniu uczestniczył także burmistrz Lęborka Witold Namyślak, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz inne osoby zaangażowane w to przedsięwzięcie.

Zakładana przez Alteams Group sprzedaż netto fabryki w Lęborku ma sięgnąć poziomu 30 mln Euro rocznie przy przewidywanym zatrudnieniu na poziomie 200-300 pracowników. Koszt całej inwestycji wyniesie około 15 mln Euro. Fabryka powstanie w pierwszej połowie 2013 roku, a uruchomienie produkcji ma nastąpić latem 2013 roku.

– Współpracując z naszymi klientami zawsze staramy się być „Partnerem globalnym zaangażowanym lokalnie”. To nasze motto, które w praktyce oznacza, że chcemy wspierać klientów bez względu na to, w jakiej części świata potrzebują naszych produktów – mówi Asko Nevala, prezes Alteams Group.

W Lęborku Alteams Group będzie wytwarzać gotowe do montażu komponenty aluminiowe, wykorzystywane do produkcji sprzętu dla sieci telekomunikacyjnych oraz innych zaawansowanych urządzeń. Odbiorcami produktów będą takie firmy jak: Ericsson czy NSN. Większość produkcji pochodzącej z Lęborka będzie eksportowana, cześć trafi jednak również do firm z sektora EMS (electronics manufacturing services) w Polsce.

fot. Agencja Rozwoju Pomorza

Polska została wybrana z powodu idealnego położenia geograficznego w odniesieniu do europejskiej bazy klientów Alteams Group. Dodatkowo czynnikami, które miały wpływ na podjęcie decyzji o lokalizacji zakładu na Pomorzu były konkurencyjne koszty, dostępność zaplecza technicznego oraz sieć lokalnych dostawców (na przykład, zakład galwanizacji elektrolitycznej).

– Ostatnie raporty dotyczące światowych trendów w sektorze produkcyjnym wskazują, że coraz więcej europejskich przedsiębiorstw wybiera lokalizacje nearshorowe przy realizacji nowych projektów. W tym kontekście, cieszę się, że Pomorze zostało wybrane jako najlepsza lokalizacja dla projektu  – komentuje Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.

Alteams Group była wspierana przez inicjatywę Invest In Pomerania, której Project Managerowie pomagali inwestorowi między innymi podczas procesu wyboru miejsca inwestycji oraz koordynowali kontakt z lokalnymi władzami. Władze Lęborka, chcąc przekonać inwestora do swojej lokalizacji, podjęły działania mające na celu zwolnienie od podatku nieruchomości, gdzie tworzone będą nowe miejsca pracy. W tym zakresie uchwalono stosowne regulacje prawne.

– Projekt jest wielką szansą dla Lęborka, zwłaszcza dla lokalnego rynku pracy, który powinien zostać mocno zaktywizowany. Alteams jest kolejnym zagranicznym inwestorem, który docenił nasze miasto. Wierzę, że nie ostatnim – mówi Witold Namyślak, burmistrz Lęborka.

Kluczową działalnością Alteams Group jest produkcja zaawansowanych komponentów aluminiowych, która obejmuje projektowanie odlewów i oprzyrządowania, jak również tworzenie w pełni wykończonych elementów gotowych do montażu. Alteams Group pomaga swoim klientom w rozwijaniu nowej generacji produktów, skupiając się przede wszystkim na rozwiązaniach poprawy wymiany ciepła i klasy szczelności (EMI / IP). Nasi klienci są liderami w branżach, takich jak: sieci telekomunikacyjne i mechatronika. Alteams Group posiada zakłady produkcyjne w Chinach, Indiach i Finlandii. Ponadto firma oferuje swoim klientom oraz ich działom R&D wsparcie inżynierów oraz centrów sprzedaży zlokalizowanych w Danii, Finlandii, Chinach i Szwecji. Centra logistyczne Alteams Group znajdujące się w Finlandii i Tallinie, zorganizowane są w taki sposób, aby sprostać najwyższym wymaganiom klientów.

Alteams Group jest największym na świecie dostawcą zaawansowanych produktów aluminiowych dla sieci przemysłu telekomunikacyjnego. Firma jest ponadto jednym z największych w Europie producentów w zakresie odlewnictwa metali lekkich. Sprzedaż netto Alteams Group wynosi ponad 100 mln Euro przy zatrudnieniu na poziomie ponad 1200 pracowników. Alteams jest częścią firmy Kuusakoski Group.

www.investinpomerania.pl