Reklama

W niedzielę zakończyły się w Łebie międzynarodowe zawody strzeleckie o Puchar Ziemi Lęborskiej. W zorganizowanej po raz piąty, przez klub strzelecki LOK „LIDER-AMICUS” LĘBORK, imprezie wystartowało 250 zawodników z 29 klubów z Polski, kadra Polski juniorów i seniorów oraz reprezentacja Litwy i Białorusi.

Rywalizacja przebiegała w dwóch blokach strzelań: karabin pneumatyczny i pistolet pneumatyczny w trzech kategoriach wiekowych seniorzy, juniorzy i młodzicy. Niewątpliwie gwiazdą tych zawodów była mistrzyni olimpijska Irina Shilova oraz Mirosława Sagun-Lewandowska, piąta zawodniczka Igrzysk Olimpijskich w Pekinie i szósta w zakończonym w ubiegłym tygodniu w Bangkoku finale Pucharu Świata.

Wśród startujących było jeszcze wielu medalistów mistrzostw Świata, Europy i Polski. W tak doborowej stawce bardzo dobrze zaprezentowali się zawodnicy Lidera-Amicus Lębork. W karabinie juniorek Paula Wrońska zajęła drugie miejsce (493,9 pkt.), Marta Marcinowska miejsce 5 ( 491,3 ), Monika Dybowska była 21 (378) a Katarzyna Śrubo 27 (370).

Również Magdalena Klińska, startująca w kategorii młodziczek, stanęła na drugim stopniu podium uzyskując 571 punktów tyle samo co zwyciężczyni. Do finału w karabinie seniorek awansowała Malwina Itrich zajmując ostatecznie 4 miejsce z wynikiem 492,8 pkt.

W karabinie młodzików dobrą formę zaprezentował Mateusz Górski zajmując 5 miejsce. W tej samej konkurencji Michał Lenart był 10 a Marcin Spólny 16. W karabinie pneumatycznym juniorów rywalizował Marek Chmiel zajmując 15 miejsce oraz Michał Fidala, który był 24.

W konkurencjach pistoletowych wystartowała trójka zawodników Lidera-Amicus. W kategorii juniorów Marcin Fidala był 26, wśród młodziczek Patrycja Groen zajęła miejsce 5 a w młodzikach Jakub Miłosz był 11.

Zawody stały na najwyższym poziomie / fot. archiwum klubu Lider Lębork

Na zakończenie zawodów rozegrany został Super Finał, w którym wystartowało po 32 najlepszych zawodników w pistolecie i karabinie. Zwycięzcami tej rywalizacji zostali:

w karabinie:

 • 1 miejsce Irina Shilova – Białoruś
 • 2 miejsce Karolina Kowalczyk – Śląsk Wrocław
 • 3 miejsce Damian Komorka – Śląsk Wrocław.

w pistolecie

 • 1 miejsce Wojciech Knapik – Zawisza Bydgoszcz
 • 2 miejsce Adam Wawrzonowski – Społem Łódź
 • 3 miejsce Juri Bazin – Białoruś

Dodatkową atrakcją była rywalizacja o Puchar Ziemi Lęborskiej w której udział wzięli sponsorzy zawodów. Zwycięsko z tej rywalizacji wyszedł Jan Kaczmarczyk.

Okazałe puchary podczas dekoracji wręczali przedstawiciele władz samorządowych: Burmistrz Łeby Pani Halina Klińska, Burmistrz Lęborka Włodzimierz Klata, Starosta Lęborski Ryszard Wenta oraz sponsorzy. Poseł Witold Namyślak wyróżnił pucharami najlepszych zawodników reprezentujących Ziemię Lęborską. Puchary otrzymali Paula Wrońska w kategorii dziewcząt oraz Mateusz Górski w kategorii chłopców. Na zakończenie dekoracji, nagrodą specjalną od firmy Komputronik, za wyniki sportowe w 2008 roku otrzymał Marek Chmiel.

Zawodnicy podczas tegorocznych zmagań prezentowali bardzo wysoki poziom – mówi Robert Biczkowski, organizator zawodów i trener lęborskiego klubu. – Do najwartościowszych wyników jakie zostały osiągnięte w Łebie zaliczam 387 pkt Mirosławy Sagun-Lewandowskiej /Gryf Słupski/ w pistolecie pneumatycznym seniorek oraz 497,1pkt. Plieshkovej w karabinie pneumatyczny. Należy podkreślić wzrastające zainteresowanie zawodami i co raz wyższą ich rangę. Kiedy zaczynaliśmy w 2004 roku wystartowało 96 zawodników, w tym roku było ich już 250 a zawody ogólnopolskie przerodziły się w międzynarodowe.

Zwycięzcy Pucharu Ziemi Lęborskiej:

 • Karabin seniorek – Katerina Pliashkova – Białoruś
 • Karabin seniorów – Damian Komolka – Śląsk
 • Karabin juniorek – Julita Rędzia – Legia Warszawa
 • Karabin juniorów – Rafał Łukaszyk – Dragon Chełm
 • Karabin młodziczek – Marta Klimczak – Sokół Zduńska Wola
 • Karabin młodzików – Karol Skotnicki – Flota Gdynia
 • Pistolet seniorek – Mirosława Sagun-Lewandowska – Gryf Słupski
 • Pistolet seniorów – Wojciech Knapik – Zawisza Bydgoszcz
 • Pistolet juniorek – Justyna Grabowska – Zawisza
 • Pistolet juniorów – Tomasz Wawrzonowski – Społem Łódź
 • Pistolet młodziczek – Ewelina Kocięda – Zawisza
 • Pistolet młodzików – Piotr Gandziarek – Społem Łódź

Zarząd klubu LOK „Lider-Amicus” składa podziękowanie Burmistrzowi Łeby i Lęborka, Staroście Lęborskiemu oraz firmom Amicus, Arkada, Komputronik, FarmFrites, Formel, Głodowski, AutoRichert, Alfa Elektro, Hryn-Bud oraz Panom Piotrowi Gołąbkowi i Janowi Diaków, za okazaną pomoc w organizacji zawodów.