Reklama

W Sanktuarium św. Jakuba Apostoła po raz pierwszy w Lęborku zorganizowano Holy Wins, czyli alternatywę dla zdobywającego w Polsce coraz większą popularność Halloween.

Lęborskie Holy Wins rozpoczęło się modlitwą i katechezą dotyczącą dnia Wszystkich Świętych, rozważań o przemijaniu i śmierci. Były także świadectwa wiernych w formie pantomimy. Na koniec zebrani wraz z relikwiami z Sanktuarium przeszli w procesji ulicami miasta. Po wszystkim odbyła się msza.

Dokładna geneza Halloween nie jest znana. Może nią być rzymskie święto na cześć bóstwa owoców i nasion albo z celtyckiego święta na powitanie zimy. Irlandzcy imigranci sprowadzili tradycję Halloween do Ameryki Północnej w latach 40 XIX wieku. W drugiej połowie XX wieku święto trafiło do zachodniej Europy. Halloween w Polsce pojawiło się pod koniec lat 90.

Halloween spotyka się z krytyką ze strony Kościoła. Jednocześnie od obchodzenia Halloween w Polsce odcinają się również słowiańskie rodzimowiercze związki wyznaniowe – opowiadające się za kultywowaniem rodzimych zwyczajów, związanych z tradycją Dziadów.

Galeria

[nggallery id=176]

fot. o. Przemysław Płaszczyński

Poprzedni artykułOni znajã lãbòrsczi pòwiôt
Następny artykułWszystkich Świętych w Lęborku