Reklama

Klub SPS Lębork został zakwalifikowany do programu Ministerstwa Sportu i  Turystyki pn. „UPOWSZECHNIANIA SPORTU WŚRÓD DZIECI I MŁODZIEŻY W ZAKRESIE PIŁKI SIATKOWEJ NA LATA 2012-2015”. Jednym z działań tego programu  jest upowszechnianie siatkówki wśród dzieci i młodzieży przez wsparcie dla młodzieżowych klubów i sekcji siatkówki.

Na podstawie prowadzonego przez ministerstwo rankingu klubów w Systemie Sportu Młodzieżowego, wyselekcjonowane zostały 54 kluby męskie oraz 50 klubów żeńskich, które zostaną zaopatrzone w nowoczesny sprzęt treningowy i sportowy. Trenerzy tych klubów będą także przeszkoleni w ramach wymienionego wyżej programu.

W sumie na wsparcie klubów zostało przeznaczone 7 mln złotych. SPS Lębork w tym rankingu uplasował się w 2011 r. na 23 miejscu w Polsce. Sprzęt, który zostanie dostarczony do klubu do końca listopada ma służyć do w pełni profesjonalnego treningu siatkarskiego. Ma to być wyposażenie sportowe służące do prewencji urazowej , nauki techniki siatkarskiej oraz piłki i kosze. Wartość dostarczonego sprzętu wycenia się na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jedynym problemem  jest teraz znalezienie miejsca na cały sprzęt ponieważ klub nie posiada własnej stałej bazy szkoleniowej.

fot. nadesłane

Kadra szkoleniowa klubu została zaproszona na kilkudniową kursokonferencje szkoleniową w Murowanej Goślinie koło Poznania. Trenerzy otrzymali wiele potrzebnej teoretycznej wiedzy. Były też zajęcia na hali. Uczestnicy kursokonferencji zobaczyli jak ma wyglądać profesjonalny trening. Był to bardzo pożyteczny czas dla ponad dwustu trenerów obecnych na kursie. W roli wykładowców wystąpili  Alojzy Świderek, Zbigniew Krzyżanowski, Wojciech Kasza, Krzysztof Felczak, Maciej Kosmol i Ryszard Biernat.

Nie było by to wszystko możliwe gdyby nie doskonała gra naszych młodych zawodników (w 2011 roku zespół młodzików zdobył złoty medal w lidze wojewódzkiej i wystąpił w ¼ Mistrzostw Polski). Już teraz wiadomo, że dzięki srebrnym medalom kadetów i młodzików w 2012 roku i udziale obu zespołów w ¼ Mistrzostw Polski w Kędzierzynie i Gubinie, SPS Lębork będzie nadal bardzo wysoko w rankingu klubów zajmujących się młodzieżową siatkówką i ma wielkie szanse na dalszy udział w programie w następnych latach.

Marcin Dawidowski