Reklama

11 września uroczyście odsłonięto makietę PGE Areny Gdańsk dla osób niewidomych. Makieta od dziś jest dostępna przy wejściu głównym do gdańskiego stadionu, który znajduje się w Letnicy przy ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1.

Makietę uroczyście odsłonił prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, wspólnie z dziećmi z gdańskiego przedszkola integracyjnego dla dzieci niewidomych i niedowidzących. Prezydentowi towarzyszył autor makiety Roman Kosmala – poznański artysta-rzeźbiarz, który stworzył ją ze starannością, by wiernie oddać wygląd i każdy szczegół obiektu. Na inauguracji obecni byli także przedstawiciele Fundacji PBG – fundatora obiektu. O inicjatywie opowiedziała Marlena Rynowiecka – dyrektor generalny Fundacji PBG.

PGE Arena- makieta
fot. Dariusz Wołodźko / Biuro Prasowe UM Gdańsk

Dzięki niewielkim rozmiarom (jej długość i szerokość to mniej więcej metr na metr) i umieszczeniu jej na wysokości 64 centymetrów, osoby niewidome i niedowidzące mogą ją całą objąć, co daje im możliwość pełniejszego odczucia całego obiektu w rzeczywistości.

Taką właśnie wielkość makiety chwalili niewidomi goście uroczystości, którymi były dzieci z klasy integracyjnej z przedszkola dla dzieci niewidzących i niedowidzących nr 35 w Gdańsku oraz podopieczni turnusu rehabilitacyjnego Ośrodka Rehabilitacyjno-Wypoczynkowego w Sobieszewie (będącego własnością Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach) i absolwenci Lasek z Krystyną Konieczną – szefową Działu ds. Absolwentów. Także dzieci niedowidzące ze Szkoły Podstawowej nr 24 w Gdańsku mogły makietę dotknąć .

– Makieta spełnia podobną rolę, jak winda dla osób poruszających się na wózku – powiedziała Maria Podgórniak – pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. Osób Niepełnosprawnych.

Makieta wykonana jest z brązu i zawiera także opis stadionu w języku Braille’a. Od dziś jest dostępna na PGE Arena Gdańsk.

Galeria

[nggallery id=154]