Reklama

W dniach 13-15 września w Teatrze Miejskim w Gdyni (ul. Bema 26) odbędzie się czwarta edycja festiwalu filmów dokumentalnych „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”, poświęconego roli polskiego podziemia i opozycji demokratycznej w walce z komunistycznym reżimem w latach 1944-1989. Festiwal ten to nie tylko filmy…

Do konkursu głównego o nagrodę „Złotego Opornika” zakwalifikowano 13 filmów związanych z tematyką losów „Żołnierzy Wyklętych” i okresu „Solidarności”.

Po raz drugi wręczona zostanie nagroda specjalna „Platynowy Opornik” za całokształt twórczości. Otrzyma ją Andrzej Trzos-Rastawiecki, wybitny reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych oraz fabularnych. Ponownie jury przyzna również  „Nagrodę Specjalną im. Janusza Krupskiego”, wyróżnienie za odwagę i trud w poszukiwaniu tematów o niepokornych, niezłomnych i wyklętych.

„Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” – festiwal filmowy w Gdyni
mat. prasowe

Twórca najlepszego filmu w ramach projektu „Młodzi dla historii” otrzyma nagrodę „Anioła Wolności”. Polska młodzież przez kilka miesięcy podejmowała próbę udokumentowania historii swoich rodzin, sąsiadów i miast. Za pomocą prostych środków technicznych (telefon komórkowy i aparat fotograficzny z funkcją nagrywania, kamera) powstawały krótkie filmy inspirowane najnowszą historią.
 
Podczas festiwalu zaprezentowanie zostaną filmy zagranicznych reżyserów, z Czech, Danii, USA, przedstawiające ich spojrzenia na zbrodnię katyńską.

Festiwal to także panele dyskusyjne, warsztaty filmowe dla młodzieży, a także koncert. W czwartek o godz. 20.00 w Klubie Muzycznym „Ucho” (ul. Św. Piotra 2) wystąpi jeden z najbardziej popularnych polskich zespołów rockowych „DePress”, który śpiewa piosenki partyzanckich oddziałów.

Gala rozdania nagród rozpocznie się w sobotę o godz. 18.00. W programie minirecital Pawła Ruszkowskiego, który wykona utwory Jacka Kaczmarskiego, a także spektakl teatralny „Zapiski Oficera Armii Czerwonej” według prozy Sergiusza Piaseckiego w wykonaniu Piotra Cyrwusa.

Na festiwal wstęp wolny! Warto pobrać zaproszenie ze strony internetowej festiwalu, a następnie zarezerwować miejsce drogą mailową: [email protected]. Będzie to gwarancja wejścia na pokazy w przypadku zbyt dużej liczby widzów.

Szczegółowy program na stronie internetowej: http://www.festiwalnnw.pl/.
 
Kontakt: Andrzej Lewicki, koordynator festiwalu, tel. 602 657 437, e-mail: [email protected].

Poprzedni artykułKolejny złoty medal Pauli Wrońskiej
Następny artykułCo dalej z Trasą Kaszubską?