Reklama

Ponad pół miliona widzów uczestniczyło w dotychczasowych pięciu edycjach festiwalu Orange Kino Letnie Sopot – Zakopane. W tym roku, podczas wakacji najciekawsze tytuły filmowe ostatnich lat obejrzało ponad 120 tys. miłośników kina w Sopocie, Zakopanem, Warszawie oraz w Wagonie Filmowym Orange Kino Letnie , kursującym w weekendy między Bałtykiem a Tatrami.

mat. prasowe

Największą popularnością cieszyło się kino pod gwiazdami na sopockim molo. W lipcu i sierpniu filmy obejrzało tam ponad 65 tys. osób. Kino letnie przy zakopiańskich Krupówkach , odwiedziło ponad 50 tysięcy widzów a weekendowe projekcje w Warszawie, przy Stacji Balon przyciągnęły prawie 5 tys. osób. Pomiędzy Sopotem a Zakopanem kursował specjalny weekendowy, pociąg z Wagonem Filmowym Orange Kino Letnie z mobilną salą kinową, Pociąg 16 razy przejechał między Sopotem a Zakopanem, pokonując łącznie 13 tys. kilometrów. Wyświetlono w nim ponad 100 filmów, które obejrzało ponad 2 tys. podróżnych. Tegoroczny rekord frekwencji padł w Sopocie na molo podczas projekcji filmu Romana Polańskiego „Rzeź”, na który przyszło ponad 2 000 osób. W kinie letnim w Zakopanem, w nowej lokalizacji na Górnej Równi Krupowej największym powodzeniem cieszyły się filmy „Kac Vegas w Bangkoku” i „Wyjazd integracyjny”. Przez cały lipiec i sierpień widzowie głosowali na najlepszy film festiwalu. Plebiscyt Publiczności wygrały dwa filmy: „O północy w Paryżu” Woody’ego Allena oraz „Jak zostać królem” z niezapomnianą kreacją Colina Firtha.

Już po raz drugi wręczona została nagroda festiwalowa Diamentowy Klaps Filmowy. 14 lipca, podczas uroczystej gali w Sopocie, Borys Szyc, laureat nagrody z ubiegłego roku, wręczył statuetkę Annie Przybylskiej, jednej z najbardziej popularnych aktorek młodego pokolenia. Diamentowy Klaps Filmowy to nagroda przyznawana, co roku, aktorce lub aktorowi za osobowość, która wnosi do filmu pozytywne przesłanie, dostarczające widzom wielu wzruszeń, emocji i dobrej energii. Takie właśnie uczucia towarzyszą festiwalowi Orange Kino Letnie Sopot-Zakopane.

W Sopocie, na ogrodzeniu kawiarni festiwalowej Let’s Art, prezentowana była wystawa fotograficzna Martyny Wojciechowskiej, znanej podróżniczki i redaktor naczelnej magazynu National Geographic Polska. Wielkoformatowe zdjęcia przedstawiały niezwykłe bohaterki popularnej serii dokumentalnej Martyny dla telewizji TVN „Kobieta na krańcu świata”. Przez półtora miesiąca wystawę obejrzało prawie 500 tysięcy turystów odwiedzających sopockie Molo.

5. jubileuszowa edycja największego wakacyjnego festiwalu filmowego Orange Kino Letnie Sopot-Zakopane 2012, który w tym roku odbywał się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Sopotu Jacka Kranowskiego oraz Burmistrza Miasta Zakopane Janusza Majchra.

Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że przez 5 lat widownia festiwalowa przekroczyła już pół miliona miłośników kina plenerowego a festiwal Orange Kino Letnie Sopot-Zakopane wpisał się na stałe w wakacyjny kalendarz pasjonatów kina. – mówi Paweł Adamski, prezes Outdoor Cinema, organizator festiwalu – To dla nich w przyszłym roku będziemy się starać tak zaplanować repertuar, aby zadowolić różne gusta publiczności. Projekt cały czas ewoluuje i planujemy również wiele nowych, ciekawych atrakcji.

Zdjęcia z pokazów festiwalowych na www.OrangeKinoLetnie.wp.pl