Reklama

W piwnicach lęborskiego ratusza znajduje się przedwojenny skarbiec dawnej kasy oszczędnościowej. Przez lata niewidoczny, teraz ma szansę stać się kolejną turystyczną atrakcją naszego miasta.

W budynku ratusza przed wojną mieściła się m.in. kasa oszczędnościowa (Sparkasse). Po wkroczeniu do miasta sowietów, skarbiec był zamknięty. W 1946r. lokalne władze postanowiły się do niego dostać, ale nie sposób było odnaleźć klucza do kilkutonowych drzwi. Poproszono o pomoc żołnierzy radzieckich, którzy przez sufit przebili się do wnętrza skrytki. Nie wiemy co znaleźli w środku. W latach 70′ otwarto pancerne drzwi, które zostały zablokowane i stoją otworem po dziś dzień.

Pomieszczenia skarbca przez lata były niedostępne, a także niewidoczne, ponieważ zejście do niego (w holu na parterze) zasłaniała obudowa z płyt, na której stała makieta centrum Lęborka.

Skarbiec w lęborskim ratuszu
fot. UM Lębork

Obecnie makieta eksponowana jest w punkcie informacyjno-promocyjnym w pomieszczeniach po byłym lokalu Resursa, natomiast pomieszczenia skarbca są remontowane. M.in. odtworzona zostanie poręcz i odnowione schody prowadzące do pomieszczeń skarbca, przeprowadzone będą prace izolacyjne przeciwwilgociowe, uzupełnione zostaną płytki na ścianach, oczyszczone i wymalowane ściany w dawnej stylistyce i kolorach. W holu zejście do skarbca zabezpieczone będzie balustradą ze szkła hartowanego i furtką.

Odnowione wnętrza skarbca będą udostępnione do oglądania – najciekawszym elementem są drzwi pancerne broniące niegdyś wejście do pomieszczeń skarbca. Prace remontowe wykonuje firma Usługi Ogólnobudowlane „Portal” z Gowina. Ich zakończenie przewidywane jest na połowę września. Koszt prac ok. 42 tys. zł.

Galeria

[nggallery id=151]

fot. archiwum

Poprzedni artykułTaneczny casting w LCK Fregata
Następny artykułWrońska z brązem na Mistrzostwach Świata