Reklama

Hel zamienia się w małe miasteczko w Normandii z 1944 r. Inscenizacja lądowania aliantów na francuskiej plaży będzie miała kulminację w sobotę, 18 sierpnia 2012 r., ale już wcześniej warto odwiedzić kurort. Organizatorzy imprezy rozłożyli atrakcje na kilka dni.

D-Day Hel nawiązuje do największej w historii pod względem użytych sił i środków operacji desantowej podczas II wojny światowej. Rozpoczęła się 6 czerwca 1944 r., pod dowództwem gen. Eisenhowera, a trzon sił inwazyjnych stanowiły wojska amerykańskie, brytyjskie i kanadyjskie, ale i również żołnierze 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.

D-Day Hel wymyślono jako pokaz żywej historii, w której publiczność może podziwiać z bliska, na ulicach miasta, uczestników imprezy w mundurach historycznych i prawdziwe pojazdy wojskowe z tamtych lat. Najciekawsze są widowiska ukazujące epizody bitewne. Są one odtwarzane w plenerze (obiekty militarne, fortyfikacje, plaża), z użyciem profesjonalnej pirotechniki, dźwięku i światła.

fot. ddayhel.pl

W tym roku organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla widzów: będzie można nabyć „Certyfikat uczestnictwa” obchodów D-Day Hel, jak również gazetę stylizowaną na te wychodzące w czasie wojny. Odbędą się loterie oraz licytacje, z których zysk zostanie przekazany na szczytny cel – helskie fokarium, znajdujące się w Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Program D-Day Hel (fragment)

piątek, 17 sierpnia
  • godz. 14.00-15.00 – inscenizacja duża „Walki o strefy zrzutów”, bateria Schleswig-Holstein nr 3
  • godz. 19.30 – koncert orkiestry Pipes&Drums – port (miasteczko D-Day Hel)
  • godz. 20.00 – pokaz filmu dokumentalnego nawiązującego do lądowania w Normandii – port (miasteczko D-Day Hel)
sobota, 18 sierpnia
  • godz. 16.30-17.30 – inscenizacja główna „Lądowanie na plaży Omaha”, plaża na prawo od wyjścia z ul. Kuracyjnej,
  • godz. 20.00 – parada przez centrum miasta (ul. Wiejska), prezentacja wszystkich pojazdów i uczestników D-Day Hel 2012 wraz z opisem historycznym,
  • godz. 21.00 – koncert orkiestry Pipes&Drums, port (miasteczko D-Day Hel)
niedziela, 19 sierpnia
  • godz. 16.30 – inscenizacja „Carentan”, ul. Maszopów
  • godz. 18.30 – parada zwycięzców przez centrum miasta (ul. Wiejska), prezentacja wszystkich pojazdów i uczestników D-Day Hel 2012 wraz z opisem historycznym, koncert orkiestry Pipes&Drums,
  • godz. 19.45 – uroczyste opuszczenie flag na plaży i zakończenie obchodów D-Day Hel 2012
D-Day Hel trwa kilka dni, szczegółowy program dostępny na stronie: www.ddayhel.pl/program