Reklama

Jednymi z atrakcji Lęborskich Dni Jakubowych będą pokazy rycerzy. W sobotę odbędzie się Festiwal Rzemiosł Dawnych, w niedzielę działa wytoczą uczestnicy Turnieju Artylerzystów.

Festiwal Rzemiosł Dawnych odbędzie się w sobotę 21 lipca w godz. 13-17 przy baszcie 24 i Sanktuarium pw. Świętego Jakuba Apostoła. Przy odnowionych murach miejskich swoje stanowiska i warsztaty rozłożą rzemieślnicy kultywujący dawne zawody (będą to m.in. pasomonik, szewc, kaletnik, piekarz, krawiec, kowal, wytwórca bukłaków i tykw, mydlarz, itp.). Mieszkańcy i turyści będą mogli poznać tajniki rzemiosł zapominanych, często wykonywanych od stuleci, które są dziś wypierane przez tanią produkcję masową. Dzięki temu będzie można obserwować wyroby w poszczególnych fazach ich wykonywania, porozmawiać z osobami kultywującymi dawne tradycje osób zamieszkujących ten region. Nowością w tym roku będzie próba wypiekania chleba w wykonanym przez członków Hufca Przedniego Wójtostwa Lębork przenośnym piecu chlebowym.

fot. Marek Drzewiecki – archiwum

Turniej artylerzystów odbędzie się w niedzielę 22 lipca o godzinie 13 po Mszy Świętej odpustowej na boisku Zespołu Szkół Nr 3 przy Al. Wolności. W czasie turnieju uczestnicy będą rywalizować ze sobą w atrakcyjnych dla widzów konkurencjach. Konkurencje będą odbywać się z użyciem replik broni czarnoprochowej: hufnic, piszczeli i hakownic.

W wydarzeniach będą uczestniczyć następujące grupy: Bractwo Rycerskie Spod Nordowej Gwiazdy ze Świecina, Zbrojna Gwardyja ze Świnoujścia, Bractwo Maltańskie ze Szczecina, Kopia Oliwska z Gdańska oraz Beatriz Azul z Gdyni.

Poprzedni artykułLęborski zegar słoneczny
Następny artykułPogoń po pierwszym sparingu