Reklama

PKP wywiązały się ze swoich zapowiedzi po katastrofie kolejowej w Mostach i zamontowały na koszt własny rogatki zamykające przejazd. Teraz swoją część inwestycji zrealizują samorządy.

Szlabany z obu stron przejazdu będą zamykały zarówno jezdnię jak i przejście dla pieszych. Wcześniej, już w trakcie remontu torowiska, PKP zainstalowały odpowiednie urządzenia, które będą mogły teraz obsługiwać rogatki. Łącznie inwestycja kosztowała przewoźnika 350 tys. złotych.

fot. własne

Kolejnym etapem zabezpieczenia przejazdu, będzie montaż monitoringu (cztery kamery) i oświetlenia (dwa słupy). Te prace sfinansuje gmina Nowa Wieś Lęborska, miasto Lębork i powiat lęborski. Kosztorys zakłada, że samorządy wydadzą na to 75 tys. złotych, czyli po 25 tys. każdy. Na koniec całość przejmie PKP. Obraz z kamer będzie przekazywany do nastawni w Lęborku. Oprócz widoku na żywo, ma być też nagrywany.

W kwietniowej katastrofie na przejeździe w Mostach zginęły dwie osoby, a ponad dwadzieścia zostało rannych. Byłą to jedna z największych katastrof kolejowych w Polsce. Kilka miesięcy wcześniej w tym samym miejscu pociąg zahaczył o przejeżdżająca w niedozwolony sposób cysternę. Wtedy również o mało nie doszło do tragedii. O montaż rogatek zabiegały samorządy oraz mieszkańcy.

Poprzedni artykułSzósta kolejka ALS za nami
Następny artykułKoncert kolęd w Szkole Muzycznej