Reklama

Zlot Kaszubów wywindował promocyjny wymiar tegorocznych Dni Jakubowych w Lęborku. Przez dwa kolejne dni miasto odwiedziło tysiące turystów. Tym razem gwiazda imprezy nie wystąpiła wieczorem, ale w południe. Na scenie pojawił się Donald Tusk.

Szef rządu spędził w Lęborku sporo czasu, przemawiając na oficjalnym otwarciu zjazdu oraz z trudem przechadzając się po ulicy Staromiejskiej, będąc oblegany przez swoich zwolenników, a także przeciwników znajdujących w tym dniu okazję do bezpośredniej konfrontacji.

[nggallery id=101]

Mimo mniejszego rozmachu organizacyjnego niż w latach poprzednich, udało się pobić kilka rekordów. Tyle straganów w Lęborku jeszcze nie było. Namioty rozstawiono już koło PKO. Wyróżniało się 60 niebieskich zakupionych przez miasto specjalnie na Zjazd, które pojawią się także w kolejnych latach. Rekordowa liczba 212 zawodników w tym 12 kobiet z 34 drużyn z całego Pomorza wystartowało w Turnieju Karcianym „Lãbòrsczi Baszczi”. Odbywający się w niedzielę XI Bieg Uliczny św. Jakuba przyciągnął największą w historii liczbę uczestników. Na starcie 10-cio kilometrowej trasy zameldowało się aż 315 biegaczy, co sprawiło niemałe problemy organizacyjne (m.in. zabrakło medali za uczestnictwo). Na piątym Zlocie Jakubów zameldowało się aż 254 chłopców i mężczyzn o imieniu Jakub z 60 miejscowości – o 5 więcej niż w roku ubiegłym.

Jarmark bez rewelacji obronił się Zjazdem Kaszubów i w sumie, wyszło lepiej niż mogliśmy przewidzieć. Co nas czeka w przyszłym roku?