Reklama

3 lipca w Lęborku odbędzie się jedna z konkurencji – bieg sprinterski – w ramach Młodzieżowych Mistrzostw Świata w Biegach na Orientację, które od 2 do 8 lipca br. odbędą się w Wejherowie i Rumi.

– Do Lęborka przyjedzie ok. 360 młodych biegaczy z 36 Państw, którzy pobiegną w biegu sprinterskim na ok. 3 kilometrowej trasie – mówi Marian Borek, dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji w Lęborku. – Główną bazą biegów będzie boisko przy „Mechaniku”, start od godz. 14.00 w 1,5 minutowych odstępach, z kortów tenisowych. Trasa – przez Park Chrobrego, będzie biegła do centrum miasta. Meta na Placu Pokoju.

– Biegi na orientację mają już ponad 100 letnią historię. Jej odmiana – sprint to młoda konkurencja, mająca przede wszystkim przybliżyć biegi na orientację szerszej publiczności – wyjaśnia Tadeusz Potejko, prezes Polskiego Związku Orientacji Sportowej. – Sprint odbywa się przede wszystkim na terenach parkowych i miejskich, a trasa obliczona jest na 12-15 minut biegu. W Lęborku park sąsiaduje z centrum miasta i jest to świetne miejsce na przeprowadzenie tego typu imprezy.

fot. sxc.hu

Zadaniem zawodnika w sprincie na orientację jest jak najszybsze przebiegnięcie trasy, zgodnie z przekazaną mu na starcie mapą. Zawodnik musi, w ustalonej na mapie kolejności, zaliczyć kilkanaście punktów kontrolnych. Robi to za pomocą elektronicznego chipa.

Polska jest po raz trzeci gospodarzem Młodzieżowych Mistrzostw Świata w Biegach na Orientację. Poprzednie edycje odbyły się w roku 1994 i 2004.

Także 3 lipca, o godz. 10.00 przy Stadionie Miejskim odbędzie się bieg otwarty na orientację Kaszëbë Cup. Zawodowcy, jak i amatorzy pobiegną trasami przez lasy w okolicy stadionu i osiedla Sportowa.