Reklama

Już ponad pół roku trwa renowacja murów obronnych, baszt oraz przylegających do nich uliczek. Robotnicy nadrabiają stracony zimą czas i z dnia na dzień widać postępy. Warto więc zobaczyć jak obecnie wyglądają remontowane zabytki.

Historia lęborskich fortyfikacji sięga 1341 roku, w którym to rozpoczęto ich budowę. Mury wysokie na 6 metrów, otaczały miasto tworząc czworobok o obwodzie 1220 metrów. W ich ciągu znajdowały się 32 baszty i półbaszty oraz dwie bramy i furty. Lębork wkraczał w XXI wiek z sypiącymi się resztkami owych zabudowań. W mieście były dwie kompletnie zachowane baszty oraz jedenaście, których fragmenty można było odnaleźć wśród zdewastowanych murów. Renowacja ma przywrócić blask zabytkom, które przetrwały już niemal siedem stuleci.

[nggallery id=94]

fot. Sławomir Łukaszuk

Projekt zakłada rewaloryzację prawie 450m murów oraz baszty przy ul. Korczaka, a także rekonstrukcję dwóch kolejnych – przy ul. Derdowskiego i Basztowej. Remontowane są również przyległe uliczki, tak aby całość utrzymana była w średniowiecznym klimacie. Baszty przeznaczone zostaną na ekspozycje, wystawy i warsztaty historyczne. Jednocześnie wyremontowane zostaną piwnice miejskiego muzeum, w których prezentowany będzie pokaz multimedialny, ukazujący w trzech wymiarach  zmiany zachodzące w Lęborku na przestrzeni wieków.

W ciągłym napięciu, renowację obserwują przede wszystkim członkowie Lęborskiego Bractwa Historycznego. Od początku projektu czuwają oni, aby przeprowadzane remonty były historycznie poprawne, jednocześnie apelując do urzędników o bardziej przemyślane decyzje i dokładniejszy nadzór nad robotnikami. O bataliach z biurokratyczną wizją odnawianych zabytków można przeczytać m.in. w lokalnej prasie oraz na forum LBH.

Na ilutracji oznaczono remontowane odcinki zachowanych murów oraz baszty. / il. UM Lębork

Łączny koszt realizacji projektu wyniesie niemal 12,8 mln zł. Według harmonogramu prac, mury oraz baszty w “nowej odsłonie” powinniśmy zobaczyć już we wrześniu, natomiast przebudowa ich otoczenia i adaptacja piwnic w muzeum zakończona zostanie w grudniu bieżącego roku. Jak duże będą opóźnienia, przekonamy się z czasem.