Pływacy SOLEX-u Lębork  przywieźli 30 medali (15 złotych, 12 srebrnych i 3 brązowe) z III Ogólnopolskich Zawodów Pływackich Dzieci i Młodzieży „NORDA SWIM 2009”. Zawody rozegrane zostały na pływalni Ośrodka Przygotowań Olimpijskich we Władysławowie w dniach 9-10 maja 2009 roku.

O zwycięstwa i medale walczyli pływacy w sześciu kategoriach wiekowych z 24 klubów Bydgoszczy, Brodnicy, Ciechanowa, Grudziądza, Gdańska, Gdyni, Gryfina, Inowrocławia, Kartuz, Koszalina, Lęborka, Malborka, Poznania, Pisza, Olsztyna, Sopotu, Wejherowa, Włocławka i Władysławowa.

W dwudniowych zmaganiach doskonałą formę zaprezentowała 15-letnia pływaczka SOLEX-u Anita Grabowska, która wygrała wyścigi na dystansach 100 m stylem dowolnym (1:04,20), 100 m stylem grzbietowym (1:11,39) i 100 m stylem motylkowym (1:13,03). Anita zajęła również II miejsce na dystansie 200 m stylem grzbietowym i została uznana najlepszą juniorką zawodów w roczniku 1994. Barbara Raczkowska wygrała na dystansach 100 i 200 m stylem klasycznym osiągając rezultaty 1:20,03 i 2:0,29.

Wśród chłopców 15-letnich Bartosz Niedzielin zajął II miejsce na 200 m stylem klasycznym oraz III na 100 m stylem klasycznym.

x
Ekipa SOLEX Lębork na pływalni we Władysławowie. / fot. archiwum klubu

W juniorkach 14-letnich medale dla SOLEX-u Lębork zdobyła Paulina Szczepaniak, złoto na 100 m stylem motylkowym (1:12,65) i srebrny medal w wyścigu na dystansie 50 m stylem motylkowym. Maarten Molenaar zdobył brązowy medal na dystansie 200 m stylem klasycznym.

Kadrowicze z Lęborka świetnie poradzili sobie wśród młodzików 13-letnich. Marcelina Zdrojewska wygrała wyścigi na dystansach 50 i 100 m stylem motylkowym (0:31,56 i 1:09,96) oraz zajęła drugie miejsca na 200 m stylem dowolnym i 200 m stylem zmiennym. Piotr Renusz zwyciężył na dystansach 50 i 100 m stylem motylkowym (0:29,23 i 1:06,51) oraz 200 m stylem zmiennym (2:28,86). Piotr zdobył również srebrne medale w wyścigach na 50 i 100 m stylem dowolnym. Wśród 13-latek złoty medal zdobyła również Agnieszka Stenka na dystansie 200 m stylem klasycznym (3:00,48) i srebrny krążek na 100 m stylem klasycznym. Wśród chłopców Krzysztof Teliczan zajął drugie miejsca na 100 m stylem dowolnym i grzbietowym oraz trzecie na 200 m stylem grzbietowym.

Miłą niespodziankę sprawiła sztafeta dziewcząt 12-13-letnich płynąca w składzie Patrycja Wolska, Agnieszka Stenka, Marcelina Zdrojewska, Magdalena Wójcik zajmują I miejsce w wyścigu 4 x 50 m stylem zmiennym w czasie 2:21,70.
W młodziczkach 12-letnich wysoką formę zaprezentowała Magdalena Wójcik wygrywając wyścigi na 100 i 200 m stylem dowolnym (1:07,74 i 2:24,83). Magda zajęła również II miejsce na 50 m stylem dowolnym.

W kategorii dzieci 11-letnich na wyróżnienie zasługuje Dawid Tołłoczka, który zdobył srebrny medal w wyścigu na dystansie 100 m stylem klasycznym.