Reklama

Od jesieni ubiegłego roku, młodzież z całej Polski bierze udział w programie „Mam haka na raka”. 101 zespołów ze szkół licealnych i technicznych przyjechało 17 kwietnia do Warszawy na Warsztat Kreatywny, który zainaugurował II etap programu –  konkurs „Znajdź Haka na Raka”. Warsztat poprowadzili specjaliści ze świata marketingu i reklamy. Młodzież zdobyła wiedzę na temat budowania kampanii społecznych.

Uczniowie z „mechanika” – Zespołu Szkół Mechaniczno – Informatycznych w Lęborku, znaleźli się wśród biorących udział w II etapie. Kryterium jakim było uczestnictwo w Warsztacie to jakość przeprowadzonych działań. Lęborczanie dołożyli wiele starań, aby ich akcje były skuteczne i wpisały się w założenia konkursu.

x
Ponad 500 młodych ludzi wysłuchało prezentacji przygotowanych przez specjalistów. / fot. mamhakanaraka.pl

W Warsztacie udział wzięło ponad 500 młodych ludzi z całego kraju. Wykłady prowadzili specjaliści ze świata marketingu, reklamy i psychologii reklamy. Katarzyna Masewicz – niezależny konsultant i strateg – mówiła o projektowaniu kampanii społecznych oraz zasadach opracowywania strategii. Dominika Maison z Katedry Psychologii Osobowości UW, specjalizująca się m.in. w psychologii reklamy poruszyła temat wpływu reklam na emocje oraz ostrzegła przed pułapkami, na które narażeni są twórcy reklam społecznych chcący odwołać się do uczuć odbiorcy. O szczegółach związanych z warsztatem projektowania skutecznej kampanii mówił Jacek Pawlak z agencji Touchpoint RC, który przedstawił przykłady nagrodzonych kampanii zrealizowanych na świecie.

Postawione przed młodzieżą zadanie II etapu konkursu, to klip video, nagranie radiowe, plakat oraz hasło kampanii. Młodzi ludzie wyjechali do domów z poczuciem, że jest to nie tylko program zorganizowany dla nich, ale że oni sami są jego realizatorami i od ich zaangażowania zależy powodzenie całego przedsięwzięcia. Finał programu zaplanowany jest na czerwiec br. Zwycięski projekt zostanie opracowany przez ekspertów i w formie kampanii społecznej zrealizowany na terenie całej Polski.

– Biorąc pod uwagę ogromne zaangażowanie uczniów w realizację tego programu bardzo się cieszę, że udało się nam jako jednej z trzech szkół na Pomorzu wziąć udział w warsztacie kreatywnym prowadzonym przez mistrzów reklamy w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie – powiedziała opiekun lęborczan mgr Iwona Labuda.

x
Lęborska delegacja w Warszawie - Patryk Wichert, Andrzej Ulenberg, Dominik Traskowski oraz Iwona Labuda.

Grupa czterech uczniów: Patryk Wichert, Anna Pop, Andrzej Ulenberg i Dominik Traskowski przeszło interaktywne szkolenie z „Minimum onkologicznego”, zorganizowała żywą lekcję biologii, konkurs plastyczny, happening i warsztat kreatywny wraz z „Super Produkcją Szkół”, zbiórkę krwi pod patronatem Trójmiejskiego KrewniacyClub, sprzedaż czekolad zebranych podczas zbiórki krwi, utworzyli kompleks gazetek na holu szkoły i w sali biologicznej oraz zaprojektowali własną, która wydrukowano w nakładzie 5 000 szt. Ulotki te trafiły do mieszkańców Lęborka i okolic jak również mieszkańców całego województwa. Teraz spotykają się i tworzą unikatowa kampanię reklamową.