Reklama

Kamery, sensory ruchu czy dodatkowi arbitrzy – oto sposoby na podniesienie poziomu rozgrywek zawodów piłkarskich. Nowatorskie technologie, które mają zmienić obraz polskiej piłki nożnej będą testowane w Lęborku.

Lęborski stadion od lat uznawany jest jako ten z najlepszą na Pomorzu murawą. To właśnie dzięki temu idealnemu zielonemu dywanowi gościły u nas w ramach meczy międzypaństwowych młodzieżowe drużyny ze Szwecji, Norwegii i Finlandii. W roku 2009 meczu kadry nie będzie. Związek zaproponował coś innego.

Do końca wahaliśmy się jaki stadion wybrać – informuje rzecznik piłkarskiej centrali – W decyzji nie pomogli nam lęborscy pseudokibice, którzy wywołali burdy podczas meczu z Wejherowem. W tajnym głosowaniu wybraliśmy jednak Lębork i mamy nadzieję, że miasto wykorzysta swoją szansę. –

[nggallery id=58]

fot. pogon.lebork.pl

Pomysłem związku na uczciwość jest walka z wypaczeniami na boisku. Służyć ma temu elektroniczny system kontroli przebiegu gry. Najnowsze pomysły FIFA rozważały dwóch sędziów głównych na boisku (każdy sędziowałby na swojej połowie) i możliwość korzystania z kamer. Ten drugi wariant w okrojonej specyfikacji ma być zastosowany w Lęborku.

W ostatnim tygodniu na stadionie montowano główne elementy systemu. Jego filarem są kamery zamontowane na masztach i dachu budynku sędziów.  W niewykorzystanym do tej pory pomieszczeniu o powierzchni 15 metrów zainstaluje się sędzia techniczno-technologiczny, który na monitorach, dzięki nowoczesnej technologii 3 D będzie obserwował spotkanie, wychwytywał faule, spalone i inne przewinienia.

Nie mniej interesujący jest drugi system montowany na stadionie. Pozwoli on w 100% stwierdzić czy bramka padła czy nie. – W obu bramkach co 20 centymetrów zostały zamontowane fotokomórki – wyjaśnia Janusz Pomorski z sekcji piłki nożnej Pogoni. Jeżeli piłka przekroczy całym swoim obwodem linię bramkową identycznie jak w szermierce zapali się lampka nad bramką sygnalizująca trafienie.

Innowacyjna będzie także piłka. – Dzięki długoletniej współpracy z moją firmą producent sprzętu sportowego Zina dostarczył Pogoni 3 przedpremierowe piłki JusticeBall z systemem ATSB – Air Targeting System Ball – informuje Marek Piotrowski z firmy Sportbox, dodając – W wewnętrznych ściankach piłka posiada specjalnie sensory wzmacniające sygnał dla fotokomórek wbudowanych w bramki. –

Trzy piłki meczowe ze względu na swoją wartość (koszt jednej to 600 euro) i patenty Ziny są nad lęborskim stadionie pod specjalnym nadzorem. Wczoraj w pokoju gospodarza obiektu trwał montaż pancernej szafy. W drzwiach pojawił się dodatkowy, wzmacniany skobel.

Uroczyste oddanie SWS – Systemu Wspomagania Sędziego 1 kwietnia o godz. 18. PZPN udzielił jednodniowego zawieszenia kary zamknięcia stadionu na czas dwugodzinnej ceremonii otwarcia. Udział w niej weźmie pierwszy sędzia Rzeczpospolitej Michał Listkiewicz. Zapraszamy wszystkich kibiców do obejrzenia technologii XXII wieku na lęborskim obiekcie.

To tylko żart 🙂

Nie udało się huczne otwarcie 1 kwietnia  SWS-a czyli Systemu Wspomagania Sędziego na lęborskim stadionie. Powód prozaiczny. Systemu nie ma i nie bylo. Nie znaczy to, że za lat kilka, naście czy dziesiąt nie trafi on na Kusocińskiego. W bieżącym sezonie musimy liczyć na wrodzoną uczciwość i profesjonalizm panów i pań w czerni. Wszystkim czytelnikom dziękujemy za sympatyczne reakcje na prima aprilisowy żart.

Poprzedni artykułSolex rządził w Monachium
Następny artykułKino zaprasza na hity