Reklama

Lęborskie Centrum Kultury „Fregata” zaprasza na spektakl teatralny pod tytułem „Ale Folwark” w wykonaniu Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia. Sztuka została oparta na „Folwarku Zwierzęcym” Georga Orwella. 5 marca planowane są dwa pokazy spektaklu: o godzinie 18 i 20. Cena biletu indywidualnego to 16 złotych. Dla szkół i w przypadku zamówień zbiorowych przewidziana jest niższa cena biletu.

Dotychczas niezbyt często mieszkańcy Lęborka mieli okazję obejrzeć profesjonalnie przygotowany spektakl w swoim mieście – mówi Paweł Piwka, dyrektor Lęborskiego Centrum Kultury „Fregata”. – Chcemy to zmienić i co jakiś czas będziemy zapraszać teatry z całej Polski do Lęborka. Twórczość Orwella już dawno zyskała miano „ponadczasowej”. Chociażby dlatego warto 5 marca wybrać się do Sali LCK „Fregata” przy ulicy Gdańskiej 12 i obejrzeć ten spektakl.

Organizatorzy zachęcają do wcześniejszego zakupu wejściówek. Bilety można kupować od poniedziałku do piątku w Galerii „Fregata” przy ulicy Mikołaja Reja 28 w godzinach od 9 do 17.

Twórcy o spektaklu „Ale Folwark”

W spektaklu ‘’ Ale Folwark’’ pragniemy poruszyć nader ważkie problemy związane z władzą, konformizmem, niezmienną naturą ludzką, poświeceniem prowadzącym do przemian społecznych, walki z uciskiem i starym porządkiem. Temat ten jest obecny w utworach wielu pisarzy na przestrzeni wieków. Jednakże dominujące doświadczenia, w jakie obfitował dwudziesty wiek, najpełniej zaowocowały w dziełach ówczesnych twórców, którzy starali się dać wyraz swoim poglądom i zabrać głos w tak fundamentalnych, sprawach jak : walka z tyranią, niesprawiedliwość społeczna, równość obywatelska, apartheid. Z dzieł takich pisarzy jak George Orwell czy Aldus Huxley, przemówień Martina Lutera Kinga, czy tekstów naszych rodzimych twórców (Gombrowicz, Mrożek), jasno i wyraźnie bije troska o ład społeczny i tęsknota za wartościami moralno-etycznymi, o których zdawać by się mogło świat coraz bardziej zapomina.

Ale Folwark
„Ale Folwark” w wykonaniu Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia. / fot. materiały promocyjne

W naszym spektaklu inspirując się powyższymi twórcami, podejmujemy próbę przedstawienia mechanizmu przemian społecznych i konsekwencji z tego wynikających. Najpełniej ujął to G. Orwell w swoim ‘’Folwarku Zwierzęcym’’.

George Orwell, to właściwie Eric Arthur Blair (1903-1950), angielski powieściopisarz i eseista, któremu największy rozgłos przyniosły powieści: ‘’Folwark Zwierzęcy’’ i ‘’rok 1984’’. Orwell rozpoczął pisanie ‘’Folwarku’’ w listopadzie 1943 roku, przez pewien czas jednak nie wiedział, jaką treść ma nadać tej historii. Pomysł narodził się w jego głowie, kiedy mieszkając wówczas w małej wiosce, ujrzał pewnego dnia, jak mały, może dziesięcioletni chłopiec prowadził wąska ścieżką potężnego konia pociągowego. Dziecko niemiłosiernie chłostało zwierzę batem, ilekroć tylko koń usiłował zboczyć z drogi. Orwell zrozumiał, że ludzie wyzyskują zwierzęta prawie tak samo, jak bogacze proletariatu, a to musi w konsekwencji prowadzić do rewolucji.

Cieszymy, się ze możemy przybliżyć naszym widzom tak znaczące i ważne dzieło literatury światowej, traktujące o uniwersalnych i zawsze aktualnych problemach przemian społecznych i ich konsekwencjach, niezmiernie wymownie korespondujące z naszą rzeczywistością. W z pozoru lekkiej formie bajki-przypowieści, mającej tradycję sięgającą utworów Ezopa, pragniemy poruszyć ważne problemy.