Spółka Baltic Power, odpowiedzialna za budowę morskiej farmy wiatrowej, ogłosiła plany wdrożenia tymczasowego systemu rekompensat dla rybaków, którzy prowadzili działalność połowową na obszarze przyszłej inwestycji. Spotkania z przedstawicielami sektora rybołówstwa odbyły się w dniach 23-24 września w Łebie, Ustce i Władysławowie.
Podczas spotkań omówiono szczegóły systemu, który ma wyrównywać straty wynikające z utraty przychodów dla rybaków operujących w rejonie farmy oraz na trasach infrastruktury przyłączeniowej Baltic Power w latach 2018-2023. Program rekompensat obejmuje zarówno armatorów statków rybackich, jak i rybaków rekreacyjnych, którzy przed wprowadzeniem zakazu połowu dorsza korzystali z tych terenów.
– Rozumiemy obawy rybaków związane z wpływem budowy farmy na ich działalność. Choć nasza farma nie jest zlokalizowana na obszarze cennych łowisk, stajemy się współużytkownikami morza – podkreśla Krzysztof Bukowski, kierownik ds. komunikacji i relacji z otoczeniem Baltic Power. – Wdrażamy własny system przejściowy, aby zapewnić wsparcie wraz ze startem budowy Baltic Power. System rekompensat oparty jest na danych połowowych i obejmuje okres sprzed zakazu połowu dorsza. Kwota wypłat będzie zależeć od wielkości jednostki – dodaje.
Program rekompensat obejmuje statki operujące w obszarach oznaczonych jako kwadraty: N7, N8, O8, O9. Baltic Power zapowiada dalsze prace nad ostatecznym kształtem regulacji, które są przedmiotem dialogu w ramach grupy rybackiej przy Sector Deal od 2021 roku. Po wprowadzeniu oficjalnych regulacji firma zakończy swój program przejściowy i dostosuje się do państwowych rozporządzeń.
Morska farma wiatrowa Baltic Power, będąca wspólnym przedsięwzięciem Grupy Orlen oraz Northland Power, to obecnie najbardziej zaawansowany projekt offshore wind w Polsce.