Reklama

Twórca niebanalny – malarz, rzeźbiarz, instruktor modelarstwa – człowiek o wielu talentach obchodził wczoraj 90. urodziny i 70. rocznicę pracy twórczej. Rocznicowy benefis artysty w Stacji Kultura w Lęborku zorganizowało Stowarzyszenie Twórców i Artystów TAK, którego jubilat jest członkiem od wielu lat. Wydarzeniu patronował Starosta Lęborski.

– To niezwykły zaszczyt i honor móc złożyć uszanowanie człowiekowi o tak wielu pasjach, zdolnościach, rzec by można – prawdziwemu człowiekowi renesansu – napisał w liście do jubilata Wicestarosta Lęborski Adrian Wenta – Z serca życzę niezmierzonych pokładów energii i woli do działania, w tym chęci do dzielenia się talentem z każdym, kto gotów będzie sprostać trudom artystycznych wyzwań. Życzę również zdrowia na kolejną setkę lat i nieustającej pogody ducha, z której szacowny jubilat słynie.

Życzenia jubilatowi osobiście składali, wraz z dużym gronem przyjaciół artysty, wśród których znaleźli się lokalni samorządowcy, dyrektorzy miejscowych instytucji kultury, członkowie stowarzyszenia TAK oraz reprezentacja Chóru Nauczycielskiego „Belferek”, która na sali pojawiła się z okazałym tortem. Gratulacjom i życzeniom towarzyszyła prezentacja z fotografiami, obrazująca najważniejsze momenty życia artysty.

Przez wiele lat Zdzisław Grajper pracował jako instruktor modelarstwa w Młodzieżowym Domu Kultury, prowadził zajęcia z techniki w lęborskich szkołach podstawowych, dopiero na emeryturze zajął się malarstwem i ze świetnym skutkiem uprawia tę dziedzinę sztuki do dzisiaj. Wśród osiągnięć wartych zauważenia są rzeźby autorstwa jubilata, które zdobiły papieski ołtarz w Sopocie. Wykonał również rzeźby stojące w pobliżu Gminnego Ośrodka Kultury w Nowej Wsi Lęborskiej, współpracował aktywnie z Klubem Wojskowym 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach. Jego prace można było oglądać podczas różnych wernisaży i wystaw w różnych miejscach powiatu. Przez lata śpiewał basem w Chórze „Belferek”.

W muzycznej warstwie spotkanie jubilatowi zaśpiewali: Antonina Makurat z pracowni wokalnej Oliwii Stromskiej, Tadeusz Formela z pracowni muzycznej Sylwestra Kustusza i Oliwii Stromskiej, a także sama pani Oliwia w piosence z repertuaru Anny Jantar – „Radość najpiękniejszych lat”.