Reklama

Od tygodnia ścianę garażu przy ulicy Cisowej zdobi pacyfistyczny mural, który przyciąga uwagę zarówno mieszkańców, jak i przechodniów. Dzieło, stworzone przez miejscowego artystę Patryka Łukaszuka, przedstawia otwartą dłoń trzymającą karabinowe naboje oraz napis „Make a peace not war”.

Mural zyskał szybko popularność dzięki swojemu silnemu przekazowi. Łukaszuk, znany z zaangażowania w społeczne tematy, użył swojego talentu, aby zwrócić uwagę na znaczenie pokoju w dzisiejszym świecie. Otwarta dłoń, symbolizująca zarówno gotowość do dialogu, jak i odrzucenie przemocy, w połączeniu z karabinowymi nabojami, tworzy mocny kontrast, podkreślając destrukcyjny charakter wojny i wartość pokoju.

Co ciekawe, mural sąsiaduje z obrazem radzieckiego czołgu IS-3 stojącego w ruinach Berlina w maju 1945 roku. Ten historyczny kontekst dodatkowo wzmacnia przekaz pacyfistycznego dzieła, przypominając o zniszczeniach, jakie niesie ze sobą wojna, i o konieczności unikania konfliktów zbrojnych w przyszłości.

Mieszkańcy Lęborka z entuzjazmem przyjęli nowy mural, chwaląc artystę za jego twórczą inicjatywę i umiejętność poruszania ważnych tematów. Wielu z nich uważa, że takie dzieła sztuki publicznej mają ogromne znaczenie dla podnoszenia świadomości społecznej i promowania wartości pokoju i współpracy.

Patryk Łukaszuk nie kryje satysfakcji z pozytywnego odbioru swojej pracy. „Chciałem stworzyć coś, co zmusi ludzi do refleksji i zachęci ich do działania na rzecz pokoju” – mówi artysta. Jego mural jest dowodem na to, że sztuka może być potężnym narzędziem zmiany społecznej, inspirującym do budowania lepszego świata.