Reklama

– Nikt nie lubi kontroli czy mandatów, ale w kwestii środowiska nie ma taryfy ulgowej – zakończył swój wywód w mediach społecznościowych o problemie dymiących kominów i używania niewłaściwego opału i kotłów przez mieszkańców radny miejski Tomasz Sopyłło.

Miejski rajca załączył wniosek Komisji Strategii i Rozwoju Rady Miejskiej z 9 maja 2022 r. do burmistrza Lęborka w sprawie zaostrzenia monitorowania i kontroli pieców kopciuchów.

Komisja zawnioskowała o spotęgowanie działań związanych z monitorowaniem i ochroną jakości powietrza w szczególności poprzez:

Systematyczne rozszerzanie obszaru monitorowania jakości powietrza poprzez coroczny zakup dodatkowych czujników pomiarowych montowanych np. na słupach oświetleniowych

Opracowanie harmonogramu i zwiększenia ilości doraźnych kontroli jakości opału i palenisk w różnych obszarach miasta Lęborka (komisja zwraca uwagę, aby kontrole były wykonywane w godzinach popołudniowych i w obecności strażnika miejskiego).

Zakup urządzeń niezbędnych do monitorowania jakości opału np. miernika wilgotności drewna.

Komisja zawnioskowała także o ponowienie akcji ulotkowej o konieczności złożenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków w której dostępny byłyby druki deklaracji oraz kontakt do urzędnika, który będzie mógł służyć wsparciem w wypełnianiu deklaracji.

W skład Komisji Strategii o Rozwoju Rady Miejskiej w Lęborku wchodzą: Małgorzata Biela (przewodnicząca), Radosław Zimnowoda (wiceprzewodniczący), Łukasz Kuriata, Katarzyna Lipkowska, Krzysztof Siwka, Tomasz Sopyłło i Leszek Leciejewski.

Poprzedni artykułPort serwisowy przyszłej morskiej farmy wiatrowej Baltic Power w Łebie
Następny artykułRzadka panorama Lęborka z roku 1940