Reklama

Na Pomorzu ruszyła specjalna kampania informacyjna dla właścicieli nieruchomości „Możesz odetchnąć. Pomorze walczy ze smogiem”. Od 1 września 2024 roku we wszystkich miejscowościach Pomorza zakazane będzie stosowanie kotłów bezklasowych.

– „Możesz odetchnąć. Pomorze walczy ze smogiem” to kampania informacyjna w mediach lokalnych, którą przygotowaliśmy z myślą o posiadaczach „kopciuchów”. To spot radiowy, ale i szereg ważnych informacji, które prezentujemy na stronie internetowej https://powietrze.pomorskie.eu – informuje Tadeusz Styn zastępca dyrektora Departamentu Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Znaleźć tam można przygotowane ulotki informacyjne, treść uchwał antysmogowych. Można również przeczytać odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania – dodaje przedstawiciel UMWP i zachęca do zapoznania się z tymi informacjami.

Zgodnie z uchwałą antysmogową przyjętą przez Sejmik Województwa Pomorskiego piece najgorszej klasy muszą być zlikwidowane na Pomorzu w tym w Lęborku do końca roku 2023.

Do 2025 roku mają być zlikwidowane kotły klasy 3 i 4 a do 2029 roku klasy 5 – to dziś najwyższa klasa instalacji.

O tym jaką klasę kotła posiadamy w domu można wyczytać na tabliczce znamionowej lub instrukcji  obsługi. Brak takiej informacji oznacza, że kocioł nie spełnia kryteriów żadnej z klas.

Czy to oznacza za 10 lat zupełną likwidację domowych pieców na paliwo stałe? Tam gdzie nie będzie dostępu do sieci ciepłowniczej lub gazowej będą mogły być używane piece o wysokich parametrach ekologicznych. Nadal będzie można palić w kominku, ale nie może to być główne źródło ciepła w domu. Warto przypomnieć, że już 2 lata temu w Krakowie wprowadzono zupełny zakaz korzystania z kominków.

Poprzedni artykułWycinka drzew przy osiedlu Sportowa
Następny artykułPochodząca z Lęborka piłkarka Nina Abe zadebiutowała w młodzieżowej Reprezentacji Polski