Reklama

Prawie 60 tysięcy złotych zebrało Stowarzyszenie Pomocy Osobom ze Spektrum Autyzmu „Niebieski Skarb” z 1% podatku za rok 2020. Rekordowa kwota 59.785,72 zł z odpisu od podatku już wpłynęła na konto Stowarzyszenia. W całości przeznaczona zostanie na terapię dzieci i młodzieży z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Zebrana za rok 2020 kwota jest większa o 3488,22 złotych od tej zebranej rok temu, to „Niebieski Skarb” zebrał 56.297,50 zł.

Drużyna Niebieskich Bohaterów to dzieci – podopieczni Stowarzyszenia Niebieski Skarb, którzy każdego dnia dokonują mniejsze czy większe bohaterskie czyny. Odpowiednia terapia jest bardzo kosztowna. Dlatego wielu rodziców nie może finansować jej w takim stopniu, jak wymagają tego potrzeby ich dziecka. Zaburzenia ze spektrum autyzmu wpływają na rozwój dziecka oraz jego postrzeganie świata. Osoby z autyzmem doświadczają trudności zarówno z komunikacją werbalną i niewerbalną. Często rozumieją wypowiedzi innych osób w sposób bardzo dosłowny. Nie rozumieją żartów, sarkazmu, zwyczajowych powiedzeń i zwrotów. Duże trudność sprawia im rozumienie mimiki twarzy, tonu głosu, gestów. Wczesna diagnoza i konsekwentna terapia dają dzieciom szansę na rozwój i samodzielność.

Sukces oryginalnej kampanii „Niebiescy Bohaterowie” w której wzięło udział 26 podopiecznych nie był by możliwy bez zaangażowania rodziców. Oprócz zakończonej w tym roku zbiórki 1% dla Stowarzyszenia, można wciąż przekazywać wsparcie szybkim przelewem bankowym na www.niebiescybohaterowie.pl Wszystkie te środki pozwalają budować lokalny system wsparcia dla osób z autyzmem.

– Akcja „Niebiescy Bohaterowie” to nasz wielki sukces i rozpoznawalna marka dzięki której możemy pomagać potrzebującym. Dla nas te dzieci są bohaterami i tak chcemy je pokazywać. Codzienne czynności, które nam przychodzą z łatwością, dla nich często są wyzwaniem. Pozytywny przekaz, skuteczna promocja, także za sprawą specjalnej strony internetowej www.niebiescybohaterowie.pl przekuło się na sukces zbiórki. A przecież po drodze była pandemia koronawirusa, która pokrzyżowała wiele planów. W naszym przypadku wprowadziliśmy plan B i był on skuteczny. – podsumowuje kampanię prezes Stowarzyszenia Agnieszka Pujsza-Pomorska.

– Terapia osób dotkniętych autyzmem jest bardzo kosztowna. Niestety bezpłatna oferta służby zdrowia i innych podmiotów jest dalece niewystarczająca. Robimy więc wszystko by jako Stowarzyszenie oferować pomoc 365 dni w roku. Zebrana suma z 1% i pozyskiwane z innych miejsc środki finansowe pozwolą na zabezpieczenie najważniejszych potrzeb w tym i przyszłym roku. W 2020 roku dofinansowaliśmy ponad 1000 godzin specjalistycznej terapii, była ona szczególnie potrzebna w czasie zamknięcia szkół i domowej izolacji z powodu pandemii – mówi Wiceprezes „Niebieskiego Skarbu” Emilia Wolska. – Bardzo dziękuję wszystkim podatnikom, którzy zdecydowali się przekazać swój 1 procent podatku na „Niebieski Skarb”. Było ich dokładnie 744. Zapewniam, że dobrze i racjonalnie wykorzystamy te pieniądze

O Stowarzyszeniu Niebieski Skarb

Stowarzyszenie Pomocy Osobom ze Spektrum Autyzmu „Niebieski Skarb” powstało w 2013 roku i prowadzi działania na rzecz osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, m.in. finansuje, współfinansuje i organizuje terapię i rehabilitację dzieciom z autyzmem, prowadzi Grupę Wparcia dla rodziców i opiekunów „Niebieska Dłoń”, organizuje wiele wydarzeń integrujących środowisko niepełnosprawnych, prowadzi szkolenia, prelekcje czy wreszcie akcje edukacyjne jak choćby coroczny Światowy Dzień Autyzmu w Powiecie Lęborskim. Liczy 60 członków i ma pod swoją opieką 28 osób z autyzmem.

Poprzedni artykułCzy w Lęborku powstanie ulica lub rondo im. Premiera Jana Olszewskiego?
Następny artykułPlanujesz ocieplenie domu? Sprawdź, jak oszczędzić czas i pieniądze!