Reklama

Zajęte wszystkie wolne miejsca parkingowe w centrum miasta to codzienność w Lęborku.

Tymczasem kilkaset metrów dalej, pomiędzy rondem ks. Popiełuszki a zamkiem jest parking na którym praktycznie zawsze jest kilkadziesiąt wolnych miejsc parkingowych.

Obserwowaliśmy to miejsce przez kilkanaście tygodni. Parking ma 96 miejsc parkingowych w tym 4 oznaczone na niebiesko dla osób niepełnosprawnych. Największe obłożenie na parkingu występuje do południa w dni robocze, choć i wtedy wolnych jest kilkanaście a najczęściej kilkadziesiąt miejsc postojowych.

Z dużego bezpłatnego parkingu jest „rzut beretem” do centrum. Do „Biedronki” dojdziemy tam 2 minuty i 20 sekund, pod „Jantar” w 2 minuty i 40 sekund a pod fontannę z żabkami w 3 minuty. Długo? To tylko 250 metrów od Placu Pokoju.

W sezonie letnim z parkingu korzystało wielu turystów. Dla nich przejście 200-300 metrów do centrum nie stanowiło problemu. Mieszkańcy mają wyższe wymagania…

Co zrobić by parking przy zamku cieszył się większą popularnością? Lepsze oznakowanie, znaki ograniczonego czasu parkowania np. przy placu Pokoju? Śmielsze korzystanie z parkingu przez osoby pracujące w centrum miasta? Dziś ich auta stojące 8 godzin blokują miejsca osobom chcącym w centrum spędzić mniej czasu.

Sam parking ma jeszcze pewne rezerwy. Duża przestrzeń powoduje, że wielu kierowców ignoruje wyznaczone miejsca postojowe a odległości pomiędzy pojazdami blokują wolne miejsca. Na parkingu znajdziemy też kilka porzuconych aut.

Poprzedni artykułLęborskie szkoły beneficjentami rządowego programu „Aktywna tablica 2021”
Następny artykułŻywe lekcje historii w Szkole Podstawowej nr 8