Reklama

W Starostwie Powiatowym w Lęborku odbyło się duże spotkanie samorządowców z przedstawicielami inwestora – Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i wykonawcy – firmy Budimex S.A. Rozmawiano o harmonogramie inwestycji i ewentualnych korektach ułatwiających korzystanie z nowej drogi mieszkańcom okolicznych gmin.

Projektanci z Budimexu pokazali rozwiązania techniczne, także wokół drogowych węzłów „Lębork Południe” i „Lębork Wschód”. To kluczowe sprawy dla zapewnienia funkcjonalności drogi z lokalnym ruchem. Na zdjęciach opublikowanych przez Starostwo widać proponowane przebiegi dróg i lokalizacje węzłów. Zaznaczone one zostały na mapie kolorem niebieskim.

W przypadku węzła od strony Wejherowa ruch przez tory pod ulicą Kwiatową Mostach będzie dostępny tylko dla pieszych i rowerzystów. Samochody pojadą pod S6 ulicą Długą w Mostach czyli dawną drogą krajową nowym tunelem pod torami. Zapewni to skomunikowanie Mostów i Lubowidza z Lęborkiem. Innego przejazdu pod ekspresówką w tym rejonie na razie nie będzie. Alternatywą jest połączenia węzła z Lęborkiem za ogródkami działkowymi w Mostach w ramach obwodnicy wschodniej drogi 214. Nie ma jednak decyzji czy i kiedy droga ta zostanie wybudowana.

Umowa na wykonanie odcinka drogi S6 Leśnice – Bożepole Wielkie została podpisana 29 lipca br. Powstać ma do końca 2025 roku. Prace budowlane rozpoczną się najprawdopodobniej za ok. 17 miesięcy, ponieważ tyle trwa uzgadnianie szczegółów na etapie wykonawczym, w tym oczekiwanie na uzgodnienia związane z oddziaływaniem na środowisko. Inicjatorem spotkania był samorząd powiatu lęborskiego, który reprezentowali: Zdzisław Chojnacki – Przewodniczący Rady Powiatu Lęborskiego, Alicja Zajączkowska – Starosta Lęborski i wicestarosta Edmund Głombiewski, prowadzący spotkanie, w porozumieniu z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, którą podczas rozmów reprezentowała Anita Oleksiak – dyrektor oddziału GDDKiA w Gdańsku wraz z kierownikiem projektu i rzecznikiem GDDKiA. W imieniu wykonawcy, firmy Budimex S.A. o przygotowaniach do realizacji i już podjętych działaniach mówił Wojciech Kołacki, inżynier kontraktu, wraz ze współpracownikami. Robocze rozmowy odbywały się z udziałem trzech samorządów gminnych, przez których tereny będzie przebiegała realizowana inwestycja. Lębork reprezentował burmistrz Witold Namyślak wspólnie z Jarosławem Litwinem – Przewodniczącym Rady Miasta Lęborka, gminę Nowa Wieś Lęborska – Pełniący Funkcję Wójta Mikołaj Bazyli Ochman, gminę Łęczyce – wójt Piotr Wittbrodt. Strategiczną rolę dla rozwoju całego regionu podkreśliła obecność na spotkaniu parlamentarzystów i ich reprezentantów. W rozmowach uczestniczyli: senator Kazimierz Kleina i reprezentujący posła Piotra Müllera Marcin Brodalski, kierujący biurem poselskim w Lęborku.

Samorządowcy interesowali się rozwiązaniami zastosowanymi na poszczególnych węzłach – południowym, wschodnim i węźle w Łęczycach, by przyjęte rozwiązania uwzględniały jak najlepsze wpisanie się inwestycji w interes gminy, czyli komunikacyjną dostępność przyjazną dla funkcjonujących na gminnych terenach przedsiębiorstw, uwzględnienie przyszłych potrzeb w związku z istniejącymi terenami inwestycyjnymi oraz komfort korzystania mieszkańców z nowej trasy.

Poprzedni artykułTaxi Lębork – postój przy dworcu PKP w nowym miejscu
Następny artykułTeraz łatwiej trafić do lęborskiej Wieży Ciśnień