Reklama

Zobaczymy w nim m.in. pamiątki po ojcach niepodległości i Legionach Polskich, zeskanowane w 3D i prezentowane jako hologramy. Nowoczesna wystawa została przygotowana przez Biuro Programu „Niepodległa”. Na specjalnej ekspozycji znajdującej się w samochodzie ciężarowym można korzystać z pokazów VR, oglądać hologramy, tablice interaktywne oraz makiety.

Pojazd z ładunkiem przybliżającym historię dojścia Polski do niepodległości oraz pierwsze lata funkcjonowania II Rzeczpospolitej odwiedzi 20 miast w całej Polsce. Klimatyzowana przestrzeń pozwala w pełni cieszyć się z nowoczesnych ekranów i wizualizacji. W Lęborku Mobilny Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” prezentować się będzie 17, 18 i 19 sierpnia na Placu Pokoju. Wstęp jest bezpłatny, zapisy nie obowiązują. Zwiedzanie stref trwa około pół godziny, do których należy dodać jeszcze pół godziny na obejrzenie filmu VR

– Mobilny Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” będzie podróżował po całej Polsce. Mamy świadomość, że nie wszyscy jesteśmy w stanie tak często odwiedzić muzeum, że nie zawsze ta możliwość dostępu do kultury jest taka sama w całej Polsce, stąd też będziemy podróżować przez miasta w całej Polsce, opowiadając historię niepodległości, budowania polskiej państwowości, tę pozytywną historię sprzed stu laty, którą się powinniśmy inspirować w naszym codziennym życiu” – mówił na inauguracji trasy w Grodzisku Mazowieckim dyrektor Biura Programu „Niepodległa” Jan Kowalski.

Mobilne centrum edukacyjne „Niepodległej”, umieszczone w specjalnym, rozsuwanym samochodzie ciężarowym, podzielono na kilka stref odpowiadających tematyce, którą zajmuje się Biuro Programu „Niepodległa”. Znajdziemy tu zarówno część poświęconą symbolom narodowym, poznamy najważniejsze wydarzenia i osiągnięcia Polaków z lat 1918–1921, zobaczymy artefakty ojców niepodległości i pamiątki po Legionach Polskich, zeskanowane w 3D i prezentowane jako hologramy. Poszukiwaczy dowodów na kreatywność i innowacyjność Polaków może zainteresować makieta polskiego pawilonu, który zbudowano na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Paryżu w 1925 roku. To wtedy we Francji pokazaliśmy całemu światu, że z wraz niepodległą Polską odrodziła się nasza kultura i sztuka, czego dowodem było aż 205 nagród przyznanych polskiej sekcji. „Niepodległa” zebrała również informacje i zdjęcia blisko 100 postaci ważnych dla lokalnych społeczności i regionów.

W muzeum przypominane są sylwetki działaczy, nauczycieli, inżynierów i społeczników, którzy przyczynili się do odbudowy polskiej tożsamości w swoich małych ojczyznach. Gości Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” żegna naturalnej wielkości hologram Piłsudskiego przemawiający głosem Marszałka, zarejestrowanym 1924 roku.

W trakcie zwiedzania miłośnicy nowych technologii będą mogli wziąć udział w projekcji fabularnego filmu VR „Wiktoria 1920” pokazywanego na specjalnych goglach pozwalających na przeniesienie się w wirtualną rzeczywistość.

Poprzedni artykułKajakarze bezpieczniej przepłyną rzeką Łebą przez Lębork
Następny artykułCzy można na przejeździe ze znakiem STOP nie zauważyć kilkuset tonowego pociągu? Można