Reklama

1 stycznia nad brzegami Łeby, lęborscy wędkarze rozpoczęli sezon na troć. Umożliwił im to koniec okresu ochronnego, który co roku obowiązuje przez trzy miesiące od października do grudnia. Chronione przez wędkarzy tarło, przyniosło zadowalające efekty w postaci 305 gniazd w rejonie Lęborka.

Pierwsze połowy w tym roku, były okazją do przeprowadzenia zawodów. W rywalizacji nad Łebą udział wzięło ponad 50 wędkarzy. Łącznie tego dnia złowiono 25 ryb, w czym udział miały także osoby wędkujące poza zawodami.

fot. Sławomir Łukaszuk

Od kilku lat można zaobserwować coraz lepsze wyniki w wędkarskich połowach troci w dniu otwarcia. Nie tylko zwiększa się ilość złowionych ryb, ale poprawia się także ich kondycja. Zarybienia, pilnowanie gniazd, ochrona w terenie i utrzymanie przejść migracyjnych na jeziorze Łebsko mają decydujący wpływ na taką poprawę. Zarybienia prowadzone ze składek zebranych przez Zarząd Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Słupsku z pewnością przyczyniają się do wzbogacenia i zwiększenia populacji nie tylko troci, ale i innych ryb w dorzeczu Łeby oraz innych rzek.

Listę zwycięzców i więcej zdjęć można znaleźć na stronie lęborskiego koła Polskiego Związku Wędkarstwa.