Reklama

Ponad tydzień trwał rozległy pożar odpadów na składowisku w Czarnówku. W trakcie akcji gaśniczej strażacy zużyli łącznie aż 10 mln litrów wody. Udział w działaniach brało łącznie 128 strażaków z: KP PSP Lębork, OSP Nowa Wieś Lęborska, OSP Krępa Kaszubska, OSP Pogorszewo, OSP Chocielewko, OSP Redkowice i OSP Lębork..

Zgłoszenie o pożarze wypłynęło do strażaków 10 marca o godz. 3:46. Na miejsce zdarzenia zadysponowano 6 zastępów straży pożarnej. Po dojeździe stwierdzono, że pali się pionowa skarpa pryzmowa śmieci o wymiarach 20 metrów szerokości i 10 metrów wysokości. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, podali łącznie osiem prądów wody w natarciu na palącą się pryzmę oraz zbudowali stanowisko wodne w celu ciągłości podawania środka gaśniczego. Na następnie przy pomocy ciężkiego sprzętu (koparek i spycharek) sukcesywnie przekopywano pryzmę i dogaszano i wywożono palące się materiały.

W związku z tym że pożar rozprzestrzenił się w głąb składowiska i przyjął postać pożaru ukrytego, podjęto decyzję o zbudowaniu zaplecza socjalnego i przygotowanie się na prowadzenie działań długotrwałych. W kolejnych dniach prowadzono działania gaśnicze działań i zapewniono ciągłości podawania środka gaśniczego ze zbiorników wodnych znajdujących się na terenie zakładu oraz przekopywaniu i wywożeniu dogaszonego już materiału.

Działania zakończono w dniu 17 marca 2021 r. o godzinie 15:30.