Reklama

Okazuje się, że sylwetki czarnych ptaków drapieżnych na szybach, przezroczystych wiatach czy ekranach akustycznych są nieskuteczne…

Fundacja Szklane Pułapki od lat promuje umieszczenie na szklanych elementach pasków czy kropek lub innych wzorów. Czasami mogą to być nawet firanki za szybą. Szacuje się, że każdego roku w Polsce po zderzeniu z szybami ginie lub zostaje rannych kilka milionów ptaków. Szczególnie niebezpieczne są szyby z dużą refleksyjnością szkła, czyli mocno odbijające promienie świetlne. Tworzą one fałszywą rzeczywistość, ponieważ ptaki widzą w szybie lustrzane odbicie elementów środowiska znajdujących się naprzeciw szyby. Próbując się do nich przedostać, ulegają niebezpiecznym kolizjom.

Jeden ze świeżych przykładów przyjaznego oznakowania szklanych płaszczyzn jest to zastosowane przy dworcu kolejowym. Przy wejściu do podziemnego przejścia od strony Żeromskiego na szybach mających chronić schody i pasażerów od deszczu i wiatru zastosowano wzorki mające ostrzegać ptaki przed niebezpieczeństwem. Tak to wygląda w praktyce…

Poprzedni artykułStawek „Morskie Oko” w Lęborku ma nowych skrzydlatych lokatorów
Następny artykuł52 nowych przypadków zakażeń koronawirusem w powiecie lęborskim