Reklama

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wręczył na terenie Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni certyfikaty dla 16 szkół średnich, w których powstaną klasy o profilu „cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne”. Wszystko w ramach programu „CYBER.MIL z klasą”. Zakłada on kształcenie uczniów w zakresie informatyki na potrzeby wojska i bezpieczeństwa państwa.

Komisja konkursowa MON wyłoniła do udziału w programie po jednej szkole z każdego województwa. Zwracano uwagę by były to szkoły z mniejszych ośrodków. W województwie pomorskim taką szkołą będzie lęborskie LO nr 1.

Szkoły otrzymają wsparcie finansowe i merytoryczne ze strony wojska, a w roku szkolnym 2020/21 klasy będą liczyły od 10 do 15 uczniów. Program nauczania obejmie między innymi podstawy kryptografii, cyberbezpieczeństwa, czy algorytmiki.

– Zasadniczym kryterium wyboru szkół przez komisję był oczywiście wysoki poziom nauczania, ale też zależało nam na tym, że jeśli ten wysoki poziom jest reprezentowany przez kilka szkół w województwie, to certyfikat trafi do szkoły z mniejszej miejscowości. Tak jest w większości przypadków, chodzi nam o to, żeby dać szansę młodym ludziom, którzy mieszkają w mniejszych miejscowościach, aby mogli rozwijać swój talent i w ten sposób służyć ojczyźnie. Żeby Wojska Obrony Cyberprzestrzeni i NCBC mogły się rozwijać, potrzebujemy dopływu świeżej krwi. Stąd też program „CYBER.MIL z klasą”, który daje gwarancję tego, że absolwenci certyfikowanych szkół średnich sprofilowanych w ten sposób będą trafiać – mam nadzieję do NCBC, czy Wojskowej Akademii Technicznej i będą podnosili swoje umiejętności – mówił na uroczystości z udziałem dyrektorów szkół minister obrony narodowej.

Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni powołane w 2019 roku to wyspecjalizowana, instytucja MON, która – razem z podległymi jednostkami – odpowiada za bezpieczeństwo polskiej cyberprzestrzeni oraz budowę, rozwój i utrzymanie systemów IT wykorzystywanych przez resort obrony narodowej.

Poprzedni artykułMiejscy radni zadecydowali. Mamy nowe nazwy rond w Lęborku
Następny artykułKtóra z osób urodzonych w Lęborku wspięła się na najwyższy szczebel politycznej władzy?