Reklama

Czwartek, 14 maja w Polsce wykryto 411 nowych przypadków zakażenia Covid-19, w tym 302 w województwie śląskim, jedno na Pomorzu. Ponadto Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek, że w kierunku koronawirusa przebadano dotąd 554 tys. 357 próbek (506 tys.733 osoby). Ostatniej doby wykonano ponad 26,2 tys. testów diagnostycznych.

Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Lęborku nie odnotowała nowych przypadków zakażeń w powiecie lęborskim. W kwarantannie przebywa obecnie 169 osób.

Największe dotychczasowe obłożenie szpitali zakaźnych jednoimiennych w Polsce to 40 proc. – poinformował podczas czwartkowej debaty inaugurującej Kongres Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

Nie ma żadnych planów, żeby zamykać Śląsk, żeby wprowadzać tam jakiekolwiek dodatkowe obostrzenia w stosunku do reszty kraju w związku z przypadkami zakażenia koronawirusem – zapewnił w czwartek prezydent Andrzej Duda.

Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której badania komercyjne mogą zdominować rynek laboratoryjny; wydaje mi się, że 30-procentowy limit badań komercyjnych przeprowadzonych przez dane laboratorium nie ograniczy możliwości testowania – mówił w czwartek wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie standardu organizacyjnego laboratorium COVID. Zgodnie z projektem rozporządzenia, laboratorium COVID w ramach diagnostyki zakażenia wirusem SARS-CoV-2, ze środków innych niż środki Narodowego Funduszu Zdrowia, Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 oraz z budżetu państwa, nie mogą być finansowane badania wykonywane osobom odbywającym kwarantannę, pozostającym w izolacji albo izolacji w warunkach domowych, objętych nadzorem epidemiologicznym, a także osobom z objawami wskazującymi na możliwość zakażenia  wirusem SARS-CoV-2.

Ponadto badania finansowane ze środków innych niż wymienione nie będą mogły przekraczać 30 proc. ogółu badań wykonywanych w ramach diagnostyki zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w danym laboratorium COVID.

Poprzedni artykuł14 375 zł wsparcia dla szpitala w Lęborku od fanów motoryzacji. Zbiórka na środki ochrony osobistej
Następny artykułWciąż możesz przekazać swój 1% podatku dla organizacji społecznych