Gdańsk. Zajezdnia GAiT ul. Wita Stwosza. Dezynfekcja, sprzątanie i mycie tramwaju
Reklama

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek po południu o 212 nowych, potwierdzonych badaniami przypadkach zakażenia koronawirusem oraz o dziewięciu kolejnych zgonach. Liczba zakażeń wzrosła do 4 tys. 413 przypadków, a zgonów do 107.

– W dniu dzisiejszym do chwili obecnej nie potwierdziliśmy nowych przypadków SARS-CoV-2 w województwie pomorskim. Badania wszystkich dostarczonych dziś próbek wykazały wynik ujemny – poinformował na Twitterze Tomasz Augustyniak, Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

W sumie na Pomorzu do tej pory wykryto 125 przypadków zakażenia koronawirusem – brak wykrytych infekcji w powiecie lęborskim.

W kierunku koronawirusa przebadano dotąd 85 tys. 467 próbek – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. W ciągu ostatniej doby wykonano ich ponad 4,7 tys. – podał resort.

Spodziewamy się, że szczyt zachorowań jest przed nami – gdzieś w maju, czerwcu; na tym etapie rozwoju koronawirusa wiemy, że musimy być cały czas poddani ogromnej dyscyplinie – mówił w poniedziałek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu podczas poniedziałkowego posiedzenia Sejmu przedstawił informację na temat sytuacji epidemiologicznej związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce.

Zapasy są krytycznie małe, zakupy są robione z dnia na dzień. Te środki są na rynku trudno dostępne. Sytuacja wygląda bardzo źle. Może dojść do sytuacji, gdy trzeba będzie ratować pacjenta przed śmiercią, a nie będzie masek czy rękawiczek. To będą trudne moralnie sytuacje – mówi Tadeusz Jędrzejczyk, dyrektor Departamentu Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku.

Od 6 kwietnia zamknięte są wszystkie cmentarze w Sopocie – Cmentarz Komunalny, Cmentarz Katolicki i Cmentarz Żydowski. Pogrzeby odbywają się tylko przy grobie bez konduktu od kaplicy. Maksymalnie w ceremonii może uczestniczyć 5 osób.

Wirus SARS-CoV-2 może się utrzymywać na powierzchniach stalowych i plastikowych przez kilka dni, a na zewnętrznej warstwie maseczek chirurgicznych nawet przez tydzień – podał w poniedziałek dziennik „South China Morning Post”, cytując hongkońskie badanie. Badacze z Uniwersytetu Hongkongu (HKU) ustalili, że koronawirusa „zabijają” powszechnie używane w domach środki czystości, w tym wybielacz – przekazała gazeta. Badanie opublikowano w ubiegłym tygodniu w piśmie medycznym „Lancet”.

Siły zbrojne Hiszpanii do walki z epidemią koronawirusa skierowały w kraju już ponad 57,2 tys. żołnierzy – poinformowało w poniedziałek na Twitterze ministerstwo obrony. Znaczna część zadań wykonywanych przez wojsko dotyczy pomocy osobom starszym. W całej Hiszpanii na Covid-19 zmarło dotychczas ponad 13 tys. osób, spośród których prawie 43 proc. stanowili pacjenci powyżej 80. roku życia.

Grecki rząd oświadczył w poniedziałek, że ma nadzieję na „powrót do normalności” w tym kraju już w maju. Grecja jest jednym z najsłabiej dotkniętych pandemią koronawirusa krajem Unii Europejskiej – zakażonych zostało tam dotąd 1735 osób, zmarło 76.

Brytyjski premier Boris Johnson poinformował w poniedziałek, że przechodzi rutynowe badania w związku z objawami koronawirusa, ale jest w dobrym humorze i pozostaje w kontakcie ze swoimi współpracownikami. W niedzielę wieczorem Johnson trafił do publicznego St. Thomas’ Hospital i w związku z utrzymującą się gorączką, która jest efektem zakażenia koronawirusem, został tam na noc.

Poprzedni artykułSzpital w Lęborku może otrzymać wsparcie z gminy Nowa Wieś Lęborska. Jest wniosek radnych Mocnej Wsi
Następny artykułSzpital zakaźny w Gdańsku ma już tomograf komputerowy. Posłuży diagnozowaniu pacjentów z koronawirusem