Reklama

Od piątku w Galerii „Strome Schody” w lęborskim muzeum, można podziwiać wystawę pt. „Jak świat długi i szeroki. Historia miar i wag”. Złożyło się na nią kilkaset przedmiotów pozyskanych od prywatnych kolekcjonerów oraz z innych pomorskich muzeów. Ekspozycja przedstawia, jak w ciągu wieków zmieniały się urządzenia oraz systemy miar w Polsce i Europie.

Zwiedzający będą mieli okazję gruntownie przestudiować historię miernictwa. Eksponaty to przede wszystkim najrozmaitsze wagi, odważniki i wzory miar. Wśród nich znalazły się także specjalne przyrządy do określania odległości i nawigowania oraz proste narzędzia codziennego użytku.

fot. Joanna Kraśnik

Oprócz zabytkowych urządzeń, przygotowano plansze z których można dowiedzieć się jakimi jednostkami odmierzano długości, objętości czy powierzchnie w przeszłości oraz w jaki sposób z biegiem czasu systemy miar zostały ujednolicone.

Muzeum w Lęborku czynne jest w dni powszednie oprócz poniedziałków w godzinach od 10 do 16, w soboty od 10 do 15, a w niedziele od 9 do 14. Wystawa udostępniona będzie dla zwiedzających do połowy lutego.