Kilka dni temu informowaliśmy o reaktywacji od 2 stycznia 2020 roku połączenia Lębork – Kartuzy  Aut
Reklama

Kilka dni temu informowaliśmy o reaktywacji od 2 stycznia 2020 roku połączenia Lębork – Kartuzy ??? Autobusy prywatnego Przewoźnika Autobusowego GRYF kursować na tej trasie będą dni robocze 3 razy dziennie, a w soboty 2 razy dziennie.

Z Kartuzami regularne połączenie kolejowe Lębork stracił na przełomie wieków. Na zdjęciu ostatni dzień kursowania pociągów osobowych. Autorem historycznego zdjęcia z 23 czerwca 2000 roku jest p. Leszek Ochmański. Na fotografii lokomotywa SP42-161 przed odjazdem z przystanku w Mojuszu (kurs w kierunku Lęborka).

Lębork z Kartuzami łączyła linia kolejowa nr 229 (Pruszcz Gdański – Łeba). Odcinek Lębork – Kartuzy wybudowano w 1905 roku. Tory odbijały za ZWAREM i przecinały ulicę Abrahama (obwodnicę) pomiędzy Spomelem a Farm Frites. Po przejeździe kolejowym nie ma już śladów. Tory na terenie Lęborka zostały częściowo zdemontowane i zarosły drzewami i krzewami. Reaktywacja linii na tej trasie będzie z pewnością kosztowna. Urząd Marszałkowski ma takie plany, choć w pierwszej kolejności do życia ma być przywracany odcinek Kartuzy-Sierakowice.
Od strony Lęborka jadąc do Sierakowic przejeżdżaliśmy przez stacje Rozłazino – Nawcz – Kętrzyno – Linia (Zakrzewo) – Niepoczołowice – Kamienica Królewska – Sierakowice.