Popieracie
Reklama

Do Rady Miejskiej w Lęborku wpłynęła petycja o upamiętnienie setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej z 1920 roku poprzez nadanie imienia rondu u zbiegu ulic Sienkiewicza i Dworcowej w Lęborku nazwą „Rondo Bitwy Warszawskiej 1920”.

Wnioskodawcy, mieszkańcy Lęborka Katarzyna Pączek i Radosław Sikora w uzasadnieniu do wniosku napisali: „Bitwa Warszawska 1920 roku to ciąg starć, które doprowadziły do przełomu w wojnie z bolszewikami i odepchnięcie ich spod Warszawy na wschód. W ten sposób zbrojny pochód komunizmu na zachód został powstrzymany, a ciesząca się niespełna dwoma latami niepodległości Polska obroniła swój byt. Bitwę tę zalicza się do najważniejszych wydarzeń XX wieku i to nie tylko w skali lokalnej ale i dla całej Europy. Dalsze działania zbrojne zakończyły się zawarciem pokoju ryskiego w 1921 roku i ustaliły granicę Rzeczpospolitej na wschodzie.”

W roku 2020 obchodzimy setną rocznicę bitwy nazwaną też „Cudem nad Wisłą”. Tradycyjną datą upamiętniającą to wydarzenie jest obchodzone 15 sierpnia Święto Wojska Polskiego.

Na zdjęciu rondo u zbiegu ulic Sienkiewicza i Dworcowej w Lęborku.