Szpital w Lęborku  podobnie jak 24 innych podmiotów leczniczych w województwie pomorskim przystąpił
Reklama

Szpital w Lęborku podobnie jak 24 innych podmiotów leczniczych w województwie pomorskim przystąpił do projektu Szpitali Przyjaznych Kombatantom. Deklarację przystąpienia do projektu podpisał w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku Zastępca ds. Finansowych SPS ZOZ w Lęborku Adam Hoffmann W uroczystości wziął udział marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska. To już druga edycja tego projektu. Po raz pierwszy porozumienie zawarto w czerwcu 2010 r.

Program polega na współpracy między podmiotami leczniczymi. Chodzi o uprawnienia związane z dostępem do świadczeń opieki zdrowotnej w odniesieniu do pacjentów posiadających status kombatantów.

– Porozumienie to wyjście naprzeciw oczekiwaniom kombatantów i problemom nieprzestrzegania ustawy, jakie nam zgłaszali oraz na jakie byli narażeni – mówiła członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska. – Zawarte między podmiotami leczniczymi z województwa pomorskiego porozumienie pozwoli na spopularyzowanie wiedzy na temat prawa do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością, w oparciu o wymianę między podmiotami leczniczymi wiedzy, doświadczeń oraz dobrych praktyk w zakresie odnoszącym się do realizacji celów umowy. Wyznaczeni w poszczególnych podmiotach leczniczych koordynatorzy dedykowani kombatantom, będą ich na co dzień wspierali w realizacji uprawnień ustawowych. W każdym z podmiotów, w łatwo dostępnych miejscach, pojawią się informacje obejmujące imię, nazwisko, numer telefonu oraz adres mailowy koordynatora – tłumaczyła Kapała-Sokalska.

Dzięki porozumieniu pacjenci, którzy mają status kombatantów, mają być przyjmowani w dniu zgłoszenia, poza ustaloną przez podmiot leczniczy kolejnością wynikającą z listy oczekujących. A w przypadku braku możliwości udzielenia pomocy w dniu zgłoszenia kombatantom będzie wyznaczany inny termin poza ustaloną przez podmiot leczniczy kolejnością wynikającą z listy oczekujących. Jeśli chodzi o świadczenia ambulatoryjne termin ten nie będzie mógł być dłuższy niż 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.

/źródło pomorskie.eu/