Reklama

W Powiecie lęborskim obchodzono Światowy Dzień Autyzmu. Tegoroczne obchody  były drugim w historii tego typu wydarzeniem realizowanym przez Stowarzyszenie „Niebieski Skarb”.

Rozpoczęły się 7 kwietnia testem wiedzy o autyzmie pisanym przez uczniów z 12 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w ramach konkursu „Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam”. – Gimnazjaliści odpowiadali na 18 pytań, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych na 22. Pytania były otwarte i zamknięte – mówiła na konferencji o autyzmie podczas ogłaszania wyników Bożena Domarus, członek komisji konkursowej. – Temat trudny, dla wielu nowy i tym bardziej się cieszę, że w teście wzięli udział uczniowie nie tylko z Lęborka ale też m.in. z Łeby, Wicka, Łebienia czy Redkowic.

Najważniejszym wydarzeniem w środę 8 marca był Marsz dla Autyzmu. Manifestacja solidarności z osobami autystycznymi przyciągnęła na niebieski marsz ok. 250 osób. Wyróżniała się grupa z Młodzieżowego Domu Kultury w Lęborku, nie zabrakło też Młodzieżowej Rady Miasta. W tym roku nowym elementem Marszu było przedstawienie pt. „Autyzm – Magiczny Świat” przygotowane przez uczniów z Gimnazjum nr 2 w Lęborku.

Po Marszu w Sanktuarium Św. Jakuba Ap. odprawiona została Msza Św. w intencji osób i rodzin dotkniętych autyzmem. Po Mszy symbolicznie budynek Muzeum rozświetlił się na niebieski kolor.

 – Dlaczego maszerujemy? Chcemy pokazać, że wśród nas żyją osoby z autyzmem, które zmagają się z wieloma problemami. – wyjaśnia Agnieszka Pujsza-Pomorska, prezes „Niebieskiego Skarbu”. – Autyzm dotyka całe rodziny. To nie tylko problem zaburzonej osoby, ale też jej bliskich, znajomych. Życie z niepełnosprawnym dzieckiem jest trudne, wymaga wiele poświęceń, a także pieniędzy, bo rehabilitacja i terapia sporo kosztuje. Dlatego cieszymy się, że tylu ludzi pokazuje że jest z nami. Mimo, że nasze dzieci borykają się z problemami komunikacyjnymi to mają kolegów i koleżanki i to jest piękne.

W czwartek w kinie „Fregata” ponad 100 osób obejrzało film pt. „Temple Grandin” – biograficzną opowieść o wyjątkowej, cierpiącej na autyzm kobiecie, która mimo choroby zdobywa wykształcenie i odnosi zawodowy sukces.

Okazją do wymiany doświadczeń i poglądów osób zawodowo stykających się z autyzmem była Konferencja „Wspomaganie, terapia i edukacja osób z autyzmem”. Udział w niej był bezpłatny, a każdy uczestnik otrzymywał także książkę prof. dr hab. Ewy Pisuli, AUTYZM – PRZYCZYNY, SYMPTOMY, TERAPIA. W tym roku duża część czasu poświęcona została sensomotoryce. O jej wpływie na funkcjonowanie dziecka w szkole mówiła Dorota Rudzińska-Friedel – pedagog, trener, terapeuta, autorka metody wspierania rozwoju wg Treningu Globalnego. Magdalena Czerniak, pedagog specjalny z Ośrodka Wczesnej Interwencji w Gdyni pokazała przykłady zajęć polinsensorycznych ze swoimi podopiecznymi na bazie żywiołów: wody, ziemi, ognia i wiatru. Nuerologopeda, założycielka Centrum Rozwoju Osobistego MODUS w Lęborku Ewa Szułczyk-Żurawska mówiła z kolei o kompetencjach językowych i komunikacyjnych dzieci z autyzmem. Nie zabrakło elementu lokalnego, czyli realizowanego aktualnie projektu w Powiecie Lęborskim „Kompleksowa organizacja rozwoju nowoczesnej edukacji w powiecie lęborskim” który zawiera także elementy wsparcia nauczycieli przy pracy z dziećmi z autyzmem czy Zespołem Aspergera. Projekt zaprezentowała Katarzyna Solska z Referatu Programów Pomocowych Starostwa Powiatowego w Lęborku.

Konferencji towarzyszył kiermasz specjalistycznej oferty wydawniczej Wydawnictwa HARMONIA. Stoisko z publikacjami dot. autyzmu wystawiła także Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Słupsku

Patronat nad II Światowym Dniem Autyzmu w Powiecie Lęborskim objął Starosta Lęborski i Burmistrz Miasta Lęborka.

Głównym organizatorem II Światowego Dnia Autyzmu w Powiecie Lęborskim  było Stowarzyszenie Pomocy Osobom ze Spektrum Autyzmu „Niebieski Skarb” z Lęborka.

Poprzedni artykuł25 medali dla lęborskich karateków!
Następny artykułCasting do Mam Talent w Gdańsku