Reklama

Muzeum w Lęborku Galeria „Strome Schody” serdecznie zaprasza dnia 17.04.2015 r. o godz. 18.00 na otwarcie wystawy NA ZDRÓWKO – KULTURA PICIA ALKOHOLU.

Wystawa czasowa „Na zdrówko – kultura picia alkoholu” stanowi jedynie wąski wycinek bardzo rozległej i złożonej tematyki związanej z historią alkoholu. Zabytki na niniejszą wystawę, ze względu na bogactwo problematyki, zostały dobrane w sposób różnorodny, tak aby w sposób prosty i skrótowy ukazać tak różne pojęcia jak produkcja, przechowywanie i spożywanie alkoholu. Każdy z nich tylko w niewielkim stopniu nakreśla podejmowany temat. Eksponaty wyselekcjonowano w taki sposób, aby zachęcić odbiorcę do pogłębienia wiedzy zdobytej podczas zwiedzania wystawy. Urządzenia takie jak: alkoholomierze, areometry, kwasomierze czy aparaty Sallerona przedstawiają temat destylacji alkoholowej, ale pozostawiają przestrzeń do zagłębienia się w jej proces. Dzbany z początku ery i butelki z XX wieku obrazowo ukazują zmiany, jakie zaszły w rzemiośle, wytwórczości i społeczeństwach.  Każdy eksponat odnoszący się do innego okresu i do wielu dziedzin bezpośrednio lub pośrednio związanych z alkoholem, składa się na niezwykle długą i bogatą historię jednego z aspektów kulturowych ludzkości.

Wystawę zorganizowano ze zbiorów: Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach, Gorzelni w Turwi, Destylarni Sobieski S.A. w Starogardzie Gdańskim, zbiorów prywatnych, zbiorów własnych Muzeum w Lęborku.