Reklama

Lęborskie Centrum Kultury „Fregata” zaprasza na koncert Leszka Cichońskiego z zespołem Guitar Workshop. Jeden z najwybitniejszych gitarzystów bluesowych w Polsce wystąpi w Lęborku 6 czerwca. Początek koncertu o godzinie 20:00.

Leszek Cichoński w trakcie koncertu zaprezentuje materiał ze swojej najnowszej płyty „Sobą gram”, która była nominowana do nagrody muzycznej Fryderyki oraz najbardziej znane standardy bluesowe.

Bilety na koncert dostępne są w kasie kina przy ulicy „gdańskiej 12 oraz w Centrum Informacji turystycznej „Brama Kaszubskiego Pierścienia” przy alei Niepodległości 6. Cena biletu – 15 złotych. Organizatorzy zachęcają do wcześniejszego nabywania wejściówek.

Leszek Cichoński to gitarzysta , kompozytor, wykładowca i autor podręczników dla gitarzystów. Debiutował ze swoim zespołem CDN i Pawłem Kukizem w 1982 roku na festiwalu w Jarocinie.

W 1995 r. został uhonorowany przez dziennikarzy muzycznych radiowej Trójki nagrodą im. Marii Jurkowskiej – za popularyzację edukacji muzycznej wśród młodzieży. Współpracował  m.in. z Tadeuszem Nalepą, Wojciechem Karolakiem, Krzysztofem Ścierańskim, Tomaszem Szukalskim oraz amerykańskimi bluesmanami jak:  Carlos Johnson, Stan Skibby, Sammie Fender, John „Broadway” Tucker.

W trzydziestą rocznicę śmierci Jimi Hendrixa zorganizował memoriałowa trasę koncertowa „Tribute to Jimi Hendrix”. Do udziału we wspólnych koncertach zaprosił Stana Skibby z Chicago – zwycięzce Hendrix Festival w Memphis’99.. Zarejestrowany został materiał na płytę „Thanks Jimi” , która w 2001 roku została wybrana rockową i gitarową płytą roku przez czytelników magazynów „Gitara i Bas” oraz „Twój Blues” .

Od 2003 roku w maju na Rynku we Wrocławiu, Wielka Gitarowa Orkiestra pod dyrekcją Leszka Cichońskiego wykonuje utwory Hendrixa w ramach „Thanks Jimi Festival”.  Jednym z haseł imprezy jest ustanowienie rekordu Guinnessa w zbiorowym graniu przeboju Hendrixa „Hey Joe”. W 2009 roku zagrało razem 6346 gitarzystów – trzykrotnie więcej niż wynosi amerykański rekord – co jest oficjalnym Światowym Rekordem Guinnesa zatwierdzony przez komisja WGR w Londynie.

Grał na największych festiwalach bluesowych na Świecie m.in. w Narooma w Australii i  Monterey Bay Blues Festival w Californi gdzie Leszek Cichoński wraz z John „Broadway” Tucker Band otworzył wieczorny koncert na głównej scenie tego festiwalu, na której grali m.in. Jimi Hendrix i Janis Joplin. Był to pierwszy i jedyny występ Polaka na słynnej scenie w Monterey.

Produkował cztery utwory na płycie „Hey Jimi – Polskie Gitary Grają Hendrixa” nominowanej do nagrody  Fryderyków, tam tez zadebiutował jako wokalista (!) świetną wersją Voodoo Child. Jego nagranie „Dbaj o Miłość” jest jedną z perełek wydanej niedawno przez BMG Sony płyty „W hołdzie Tadeuszowi Nalepie” produkowanej przez Jana Borysewicza.

W 2009 ukazał się album CD + DVD „Cichoński -The Best of  Studio and Live”. Na DVD znalazł się koncert urodzinowy artysty z udziałem m.in. J. Styczyńskiego, Marka Raduli ,  K.Ścierańskiego, W. Karolaka oraz filmy dokumentalne z Gitarowego Rekordu Guinnessa. Album ten był nominowany do nagrody Fryderyki 2009.

Leszek Cichoński jest autorem pierwszego na Świecie opracowania muzyki Jimi’ego Hendrixa  na zespół  i orkiestrę symfoniczną. Orkiestrację opracował wspólnie z grupą Scoreart : Marleną Mruz i Jakubem Zwaryczem. Premiera „Hendrix Symfonicznie” odbyła się w czasie Thanks Jimi Festiwal 2010 przy ponad 2.500 widowni.

W listopadzie 2011 nakładem LUNA MUSIC ukazał się piąty firmowany własnym nazwiskiem ale pierwszy w pełni  autorski album Cichońskiego „Sobą gram”, zbiera świetne recenzje i był nominowany do nagrody Fryderyki 2012.

Poprzedni artykułKaratecy na kolejnych zawodach
Następny artykułLegendy Solidarności – Gwiazdowie w Lęborku