Reklama

W sobotę 23 marca w Kinie „Fregata” odbędzie się otwarty pokaz filmu „Rok 1863” z okazji 150. Rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Wstęp jest darmowy, a początek o godzinie 16:30.

„ROK 1863” to fabularyzowany film dokumentalny przedstawiający genezę i przebieg Powstania Styczniowego.  Najdłuższy i najbardziej krwawy z polskich zrywów narodowych wywarł największy wpływ na kolejne pokolenia Polaków. Film opowiada o dziejach powstania w sferze politycznej, działań militarnych ale także przez pryzmat losów konkretnej rodziny, w której jak w soczewce skupiają się losy tysięcy powstańców.

mat. prasowe

Kanwą filmu są losy czterech braci Brykczyńskich: Stefana, Stanisława, Antoniego i Józefa oraz ich matki. Trzech starszych czynnie, zaangażowanych w walkę doświadczyło wszystkiego co było pokoleniowym przeżyciem tamtych czasów: działalność spiskowa, walka, partyzancka codzienność a wreszcie zesłanie i więzienie, utrata rodzinnego majątku, śmierć bliskich. Marzenia, cierpienie, zaangażowanie – emocje łączą pokolenia, które dzieli 150 lat.

W warstwie faktograficznej film przypomina dzieje powstania, jego specyfikę, tło międzynarodowe, najważniejsze postacie oraz momenty decydujące o przebiegu  i skutkach tego narodowego zrywu. Potyczki, bitwy i powstańcze obozowiska, komputerowe animacje, mapy pokazujące zmieniającą się sytuację na militarnych i politycznych frontach przybliżają wydarzenia sprzed 150 lat. W klimat i atmosferę tamtych czasów wprowadzają zdjęcia realizowane w plenerach Muzeum Wsi Radomskiej, na ulicach Warszawy i Radomia, w Centrum Rzeźby Polskiej – w pałacu Brandta w Orońsku oraz w malowniczych okolicach  Białobrzegów nad Pilicą.

Poprzedni artykułUNIA Futsal Cup 2013
Następny artykułMayoness zagrają we Fregacie