Reklama

W dniach od 3 do 5 października Ostrów Wielkopolski, już po raz ósmy, gościł śpiewających nauczycieli na Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów Nauczycielskich. Wśród 15 chórów (z Jędrzejowa, Koszalina, Łodzi, Mielca, Ostrołęki, Ostrowa Wielkopolskiego, Ostrowca Świętokrzyskiego, Przygodzic, Rypina, Sochaczewa, Starachowic, Torunia, Warszawy, Złotoryi) był również Belferek z Lęborka.

Program przedstawiał się następująco:

Piątek 3.10 – przesłuchania chórów odbywały się w auli Gimnazjum Spółdzielni Oświatowej im. Jana Pawła II. Każdy chór wykonał 15-minutowy program, który był oceniany przez Komisję Artystyczną.

Sobota 4.10 – zorganizowane zostały: seminarium dla dyrygentów oraz Koncert Galowy Przeglądu, podczas którego chóry wykonały po 2 najciekawsze utwory, wybrane przez komisję. Lęborski chór wykonał Wiązankę melodii kaszubskich w opracowaniu dyrygenta oraz Negro Spirytual My Lord, what a morning – E. Ziesmanna. Dużym przeżyciem dla występujących było wspólne wykonanie (prawie 450 śpiewaków) hymnu Gaude Mater Polonia oraz FIAT PAX – A.Koszewskiego i Canticorum iubilo – G.F. Händla. Komisja Artystyczna ogłosiła również swój werdykt, że najlepszym zespołem okazał się Chór ZNP z Ostrołęki. Laureaci będą reprezentować Polskę na II Europejskim Festiwalu Chórów Nauczycielskich w Ostrowie Wielkopolskim w 2009 r.

Niedziela 5.10 – chóry występowały podczas mszy św. w ostrowskich kościołach, podczas których wykonywały repertuar sakralny.

Belferek tuż po koncercie.

Przegląd chórów nauczycielskich w Ostrowie Wielkopolskim organizowany jest od 1993 roku, zaś Lęborski Chór Nauczycielski Belferek (dyr. Wojciech Siedlik) brał w nim udział już po raz szósty.

W drodze powrotnej chór zatrzymał się w Chełmży, gdzie wystąpił z koncertem pieśni sakralnych w gotyckiej Katedrze Świętej Trójcy.

Opracował Wojciech Siedlik

Poprzedni artykułMecz z wiceliderem
Następny artykułPogoń zdeklasowała rywala