Reklama

Zaskakujący przebieg miała otwierająca Lęborskie Dni Jakubowe 2012 uroczysta sesja Rady Miasta. Podczas wręczania Lęborskich Lwów, Edmund Głombiewski odmówił przyjęcia statuetki.

W tym roku honorowe wyróżnienie lęborskiej Rady Miasta przyznano artyście Krzysztofowi Grzesiakowi oraz radnemu powiatowemu Edmundowi Głombiewskiemu, który jest także prezesem Lęborskiego Stowarzyszenia Opieki Paliatywnej św. Franciszka z Asyżu. W imieniu męża, Lwa odebrała Cecylia Grzesiak. W podziękowaniu za wyróżnienie p. Cecylia wręczyła burmistrzowi i przewodniczącemu rady tomiki poezji pt „Lauenburki”.

Edmund Głombiewski statuetki przyjmować nie miał zamiaru. Jest radnym powiatowym z ramienia PiS, natomiast w radzie miejskiej koalicja rządząca opiera się na radnych PO. Miało to wpłynąć na polityczną niechęć wobec niego. Z mównicy przeczytał oświadczenie, w którym stwierdzał m.in., że jego działalność polityczna została uznana za istotniejszą niż misja tworzenia hospicjum.

fot. Kuba Urbański/e-Lębork

– Wyróżnienie jest dla mnie ogromnym zaszczytem. Pomimo nominacji mojej osoby przez Kapitułę, podczas głosowania na sesji część radnych nie udzieliła poparcia mojej osobie. Zawsze byłem zdania, że tak prestiżową nagrodą powinny być nagradzane osoby, które doceniane są przez wszystkich lęborczan – tłumaczył, po czym opuścił salę rajców.

To pierwszy przypadek odmowy przyjęcia statuetki w historii lęborskiej nagrody. Uchwałę o jej przyznawaniu podjęli radni miejscy jesienią 1999 roku. Zapewniali wtedy, że Lew będzie cennym wyróżnieniem przyznawanym za rzeczywiste zasługi, a nie na pokaz. Przyznając go radni nagradzają zasługi dla promocji miasta i pracę włożoną w jego rozwój. Wniosek o przyznanie wyróżnienia składa grupa mieszkańców.

Do tej pory uhonorowanymi zostali: Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (2001), Farm Frites Poland S.A. oraz Stefan Fikus (2004), Powiatowy Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lęborku (2005), Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Lęborku (2007), J.E. Ks. bp Jan Bernard Szlaga oraz Komitet Terenowy NOT w Lęborku (2008), oo. franciszkanie z parafii pw. św. Jakuba Ap (2009), Ryszard Wenta (2010) oraz Zygfryd Klimek i Lęborski Klub Przedsiębiorców (2011).

Galeria

[nggallery id=126]

fot. Kuba Urbański/e-Lębork