Reklama

Lęborski samorząd jest pomocny dla osób niepełnosprawnych. Potwierdza to przyznany przez Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego w Warszawie certyfikat.

Tytuł „Samorząd równych szans 2011” wraz z dyplomem za działania podejmowane na rzecz osób niepełnosprawnych trafił do Lęborka za realizację projektu Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu „Lęborski Parasol”.

„Lęborski Parasol” w biurowcu byłego „Zwaru” przy ul. Krzywoustego funkcjonuje od października 2006r. Jego nadrzędnym celem jest wspieranie i współpraca z organizacjami pozarządowymi, wspieranie społecznej aktywności czy ułatwienie wymiany doświadczeń.

fot. garnek.pl

Organizacjom skupionym w „Lęborskim Parasolu” udostępniane są pomieszczenia, które stanowią ich bazę lokalową. Swoje siedziby ma tam 14 organizacji, w tym 8 działających na rzecz osób niepełnosprawnych. W budynku, z myślą o osobach niepełnosprawnych, zainstalowana jest nowoczesna winda. Dodatkowo, w ośrodku zatrudniona została osoba biegle znająca język migowy, która osobom głuchoniemym udziela pomocy w załatwianiu wszelkich spraw urzędowych.

Ośrodek funkcjonuje przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Lęborku, a organizacje korzystające z pomieszczeń ponoszą jedynie 15% kosztów ich utrzymania. Pozostałe 85% ponosi MOPS ze środków własnych gminy. Organizacje, w ramach wkładu własnego, prowadzą nieodpłatne działania na rzecz społeczności, w tym osób niepełnosprawnych. Ulokowanie wielu organizacji w jednym budynku umożliwia im współpracę.

Konkurs „Samorząd równych szans 2011” organizowany jest przez Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego w Warszawie. Jego ideą jest przyczynienie się do wyrównywania szans osób niepełnosprawnych w różnych aspektach życia społecznego i zawodowego.

Poprzedni artykułŚwięto Niepodległości – w Lęborku obchodzimy 10 listopada?
Następny artykułSiatkarze rozegrali trzecią kolejkę