Reklama

4 lipca 2010r. klub Pogoń Lębork skończy 65 lat. Z tej okazji sekcja piłki nożnej Pogoni postanowiła zaakcentować tą okazję organizując 4 lipca szereg wydarzeń.

To właśnie mecz piłki nożnej w 1945 roku w Lęborku był początkiem Lęborskiego Klubu Sportowego Pogoń. Wtedy to, 4 lipca w Lęborku rozegrano pierwszy oficjalny mecz piłkarski, z udziałem miejscowej drużyny. Jej przeciwnikiem był zespół żołnierzy radzieckich. Mecz zakończył się zwycięstwem lęborczan 5:1.

– Jubileusz chcieliśmy uczcić oczywiście meczem piłki nożnej z atrakcyjną drużyną – mówi Janusz Pomorski z sekcji piłki nożnej. – Rywala znaleźliśmy w Gdyni i będzie to drugoligowy Bałtyk Gdynia.

Lębork 1948r. MKS przed meczem ze Słupskiem / fot. pogon.lebork.pl

Propozycja rozegrania meczu spotkała się z ciepłym przyjęciem Tomasza Florka i Stanisława Rajewicza z Bałtyku. Mecz z Pogonią będzie pierwszym etapem przygotowań Bałtyku do sezonu, w którym gdyński klub nie ukrywa że celuje w czołowe lokaty i awans do I ligi. – Pogoń Lębork i Bałtyk Gdynia połączone od dawna sympatią kibiców, przeplatały w swojej historii losy kilku piłkarzy. Sympatycy obu klubów z pewnością kojarzą takie nazwiska jak: Siergiej Miasnikow, Wojciech Pięta, Roman Tomaszewicz, Artur Rosiński, Michał Pietrzyk czy w końcu Piotr Rzepka. To ci zawodnicy zanotowali w swojej karierze występy zarówno w Bałtyku jak i w Pogoni – przypomina Marek Piotrowski z serwisu internetowego Pogoni Lębork.

Nie bez znaczenia była też 13-letnia przyjaźń kibiców Pogoni Lębork i Bałtyku Gdynia, którzy przed meczem głównym rozegrają 50 minutowy mecz piłki nożnej, a podczas meczu pierwszych drużyn szykują wspólny doping i efektowną oprawę spotkania.

Kadra zespołu seniorów w sezonie 2009/2010 / fot. pogon.lebork.pl

Obchody 4 lipca zaczną się o godz. 12 od Mszy Św. w Kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Lęborku w intencji sportowców, trenerów, działaczy i kibiców klubu Pogoń Lębork w rocznicę 65-lecia klubu. O godz. 13.20 na Stadionie Miejskim mecz (2×25 minut) rozegrają kibice Pogoni i Bałtyku, o godz. 15 na boisko wybiegną seniorskie zespoły Pogoni i Bałtyku. W przerwie meczu krótko podsumowany będzie ubiegłoroczny sezon drużyn młodzieżowych, a sponsorom i osobom wspierającym drużyny Pogoni zostaną wręczone podziękowania. Organizatorzy zatroszczyli się także o podniebienia widzów, na obiekcie otwarty będzie punkt gastronomiczny z grillem.

Atrakcją meczu będzie też wystawa fotograficzna „Pogoń Lębork sezon 2009/10” autorstwa Sławomira Łukaszuka, Piotra Boniaszczuka, Joanny Kraśnik, Janusza Pomorskiego i Marka Piotrowskiego którzy od lat fotografują poczynania piłkarzy Pogoni na zielonej murawie.

W działania przy organizacji Jubileuszu 65-lecia zaangażowani są także kibice z Stowarzyszenia Sympatyków Pogoni Lębork. Członkowie SSPL zajęli się rozwieszeniem 50 oficjalnych plakatów meczowych, w planach także realizacja jubileuszowego graffiti, która ma niebawem pojawić się w uzgodnionym i „legalnym” miejscu.

Liczymy, że mecz seniorów z wysoko notowanym rywalem, a także pozostałe wydarzenia przyciągną na stadion wielu kibiców, a pozostałym lęborczanom przypomną fakt funkcjonowania w Lęborku już od 65 lat klubu Pogoń, który na stałe wpisał się w sportowy krajobraz miasta – wierzy Janusz Pomorski z sekcji piłki nożnej Pogoni.

Program: 4 lipca 2010r.

  • godz. 12.00 Msza Św. w kościele NMP KP w intencji sportowców, trenerów, działaczy i kibiców klubu Pogoń Lębork w rocznicę 65-lecia klubu
  • godz. 13.20 mecz kibiców Pogoni i Bałtyku (2×25 minut) Stadion Miejski w Lęborku
  • godz. 15.00 Jubileuszowy mecz piłki nożnej Pogoń Lębork – Bałtyk Gdynia (II liga) Stadion Miejski w Lęborku
  • „Pogoń Lębork sezon 2009/10”. Wystawa zdjęć autorstwa Sławomira Łukaszuka, Piotra Boniaszczuka, Joanny Kraśnik, Janusza Pomorskiego i Marka Piotrowskiego. Stadion Miejski w Lęborku.

Więcej szczegółów o historii klubu oraz przebiegu uroczystości rocznicowych na www.pogon.lebork.pl