Reklama

Dla dzieci niepełnosprawnych nawet takie podstawowe przyjemności jak wakacyjny wypoczynek mogą okazać się zbyt złożone. Z myślą o tym, Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Więcej Radości” w Wicku, zorganizowało dla swoich podopiecznych wyjazd wsparty finansowo przez Fundację Banku Zachodniego WBK.

Dotacja, przyznana w ramach prowadzonego przez Fundację programu grantowego „Bank Dziecięcych Uśmiechów”, zostanie przeznaczona na organizację letniego wypoczynku dla dzieci i młodzieży specjalnej troski oraz ich rodzeństwa – dzieci członków Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Więcej Radości”. W integracyjnych spotkaniach i wyjazdach udział wezmą również osoby dorosłe, korzystające na co dzień z pomocy organizacji. W sumie z projektu skorzysta 30 dzieci w wieku od 6 do 18 lat .

– Pobudzanie i rozwijanie umiejętności niepełnosprawnych dzieci i młodzieży niezbędne jest im do samodzielnego życia – mówi Beata Madyńska, Dyrektor 1 Oddziału BZ WBK w Lęborku. – Chcemy nie tylko uprzyjemnić i uatrakcyjnić zajęcia warsztatowe, ale także pobudzić dzieci do aktywności osobistej i społecznej, rozwijać ich potrzeby edukacyjne i kulturowe oraz artystyczne.

Uroczyste przekazanie dotacji w świetlicy Integracyjno-Rehabilitacyjnej Stowarzyszenia, w budynku GOK w Wicku.
Uroczyste przekazanie dotacji w świetlicy Stowarzyszenia, w budynku GOK w Wicku.

Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym stale się rozwija i potrafi korzystać dostępnych form wsparcia. W tym roku utworzyło świetlicę integracyjno-rehabilitacyjną. Prowadzone są tam zajęcia rehabilitacyjne i warsztaty terapii zajęciowej dla dzieci i młodzieży specjalnej troski. Na potrzeby świetlicy został zakupiony specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny, na który środki zostały pozyskane w ramach programów konkursowych ze Starostwa i gminy Wicko oraz od indywidualnych darczyńców.

Zgodnie z założeniami projektu, jeszcze w czerwcu, dzieci będą mogły skorzystać z możliwości integracji w ramach biesiady na przywitanie lata. Odbędzie się ona przy ognisku i będzie połączona z pieczeniem kiełbasek, konkursami i nagrodami W lipcu i sierpniu dzieci pojadą do kina w Lęborku i do Łeby, gdzie zobaczą wydmy i plażę oraz wesołe miasteczko. Wyjazd będzie także okazją do spaceru po Słowińskim Parku Narodowym. Na wrzesień planowana jest trzydniowa wycieczka autokarem do Panoramy Racławickiej we Wrocławiu i do Karpacza. Na koniec lata przygotowywane jest kolejne spotkanie integracyjne: również przy ognisku, z konkursami, nagrodami i poczęstunkiem.

– Dla tych dzieci to nie tylko rekreacja, ale także możliwość zobaczenia czegoś więcej i wyjazdu poza miejsce zamieszkania, na co rzadko mają okazję – mówi Sekretarz Stowarzyszenia, Stanisława Szuba. – Chcemy im pokazać całe bogactwo polskiej fauny i flory, dlatego zabieramy je na kilka wyjazdów: tak aby mogły zobaczyć i góry, i morze, pragniemy aby ich wakacyjny wypoczynek był jednocześnie przyjemny i pożyteczny.