Reklama

W lęborskiej Państwowej Szkole Muzycznej, 25 marca odbyła się IX edycja Pomorskich Przesłuchań Klas Instrumentów Dętych. Młodzi artyści ze szkół muzycznych województwa pomorskiego rywalizowali o nagrody ufundowane przez władze samorządowe.

Jury złożone z wykładowców Akademii Muzycznej w Gdańsku i powołane przez organizatorów, wysłuchało 35 grających z 12 szkół muzycznych naszego województwa. Zgodnie z regulaminem oceniono uczestników w dwóch kategoriach.

W kategorii instrumentów dętych drewnianych najlepszą okazała się flecistka Natalia Tańska z PSM I st. w Wejherowie. Ona też otrzymała nagrodę Burmistrza. Reprezentantka lęborskiej szkoły, Joanna Kulikowska z klasy klarnetu p.Ewy Studzińskiej, otrzymała wyróżnienie.

W kategorii instrumentów dętych blaszanych zwyciężył waltornista Tomasz Książek z SM I i II st. w Gdyni. Natomiast trębacz Robert Winiarz z naszej szkoły (nauczyciel p.Mirosław Pawlak), również otrzymał wyróżnienie.

[nggallery id=60]

Podczas ceremonii ogłoszenia wyników i wręczania nagród, przewodniczący jury prof. Marek Schiller powiedział: „Przesłuchania stały na wysokim poziomie – uczniowie prezentowali poziom co najmniej dobry, a ich występy były bardzo interesujące. Przesłuchania stanowią ważne forum porównawcze dla pedagogów i uczniów szkół regionu, a efektem kilkuletniej tradycji jest rosnący poziom gry wielu uczniów”.

Pomorskie Przesłuchania Klas Instrumentów Dętych organizowane są od 1998 r. W 9 edycjach, które odbyły się do tej pory, udział wzięło łącznie niemal 300 młodych muzyków, uczących się gry na instrumentach dętych. Jest to impreza podnosząca rangę Państwowej Szkoły Muzycznej w Lęborku i obejmująca swoim zasięgiem szkoły województwa pomorskiego.

Konkurs ma ogromne powodzenie. Uczniowie bardzo chętnie przygotowują program, choć jest to związane z dodatkową pracą dla nich samych i ich nauczycieli. Szkoła natomiast jest postrzegana w regionie jako ta, która zapoczątkowała tę formę konfrontacji umiejętności gry na instrumentach dętych.

Jednym z celów imprezy jest konfrontacja poziomu nauczania w klasach instrumentów dętych drewnianych i blaszanych. Istotne jest także doskonalenie poziomu pedagogiki instrumentalnej oraz wymiana doświadczeń i materiałów repertuarowych. Poza wspomnianą już promocją szkoły, przesłuchania są również okazją do popularyzacji instrumentów dętych.

Od samego początku współorganizatorem przesłuchań są władze samorządowe Lęborka i powiatu lęborskiego. Urząd Miasta funduje nagrody książkowe. Laureat, który uzyska najwyższą punktację, otrzymuje nagrodę specjalną burmistrza miasta. Starostwo Powiatowe jest fundatorem dyplomów uczestnictwa dla szkół.

Tekst: Wojciech Siedlik, zdjęcia: Ewa Studzińska.
Poprzedni artykułKino zaprasza na hity
Następny artykułLęborczanie w kadrze narodowej