Reklama

„Podnieś rękę, Boże Dziecię; Błogosław Ojczyznę miłą…” – takie motto przyświecało XVII Spotkaniom Kolędowym, które odbyły się 16 stycznia w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Lęborku.

Impreza została zapoczątkowana w styczniu 1992 roku z inicjatywy dyrektora szkoły, jako kolejny projekt autorski w ramach działalności artystycznej i koncertowej lęborskiej Szkoły Muzycznej. Wbrew początkowym przeciwnościom, obecnie jest to stały punkt w kalendarzu imprez środowiskowych. Od imprezy czysto szkolnej, poprzez miejską, przerodziła się w wydarzenie o zasięgu powiatowym.

XVII Spotkania Kolędowe
Spotkania Kolędowe odbywają się od 1992 roku. / fot. Andrzej Dąbek, Marek Targoński

W dotychczasowych 16 edycjach rozbrzmiewały głównie kolędy instrumentalne oraz chóralne. Ponadto usłyszeć można było bardzo piękne kolędy niemieckie, ukraińskie, litewskie oraz kaszubskie. Występujące zespoły chóralne łączyły się, aby wspólnie wykonać 2-3 kolędy np. Bóg się rodzi, Przybieżeli do Betlejem, Gdy się Chrystus rodzi.

W tegorocznej 17-tej edycji wystąpiły trzy chóry:

  • Chór Radość Życia Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Lęborku pod kierunkiem Tadeusza Suwezdy, akompaniament – Waldemar Drozd
  • Chór Zespołu Szkół w Lini pod kierunkiem Ewy Studzińskiej
  • Chór Nauczycielski Belferek pod kierunkiem Wojciecha Siedlika

Każdy z nich zaprezentował po kilka kolęd ze swojego bogatego repertuaru. Na twarzach chórzystów widać było zaangażowanie, skupienie oraz radość ze śpiewania. Chór Belferek tradycyjnie już zaprosił do wspólnego śpiewania licznie zgromadzoną publiczność.

Program uzupełniły szkolne zespoły instrumentalne: kwartet klarnetowy (przyg. Ewa Studzińska) oraz zespół trębaczy (przyg. Mirosław Pawlak), które zaprezentowały kilka kolęd tradycyjnych oraz kolędy i piosenki amerykańskie.

W koncercie wystąpił również po raz drugi Andrzej Radajewski z córeczką Zuzanną, którzy wykonali Gdy śliczna Panna, Po kolędzie chodzimy (Arka Noego), a także pastorałkę Był pastuszek bosy.

Koncert był bardzo udany i został nagrodzony gromkimi brawami przez publiczność.

Tekst opracował Wojciech Siedlik
Poprzedni artykułLider na Polonia CUP
Następny artykułIII Festiwal Tańca w Lęborku